Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach

Slider_big_zrzut_ekranu_2014-09-24_o_10.21.43
TO DZIAŁA
24.09.2014
Sejny – niewielka miejscowość, położona tuż przy granicy Polski z Litwą i Białorusią. Kiedyś znana i bliska tylko lokalnej społeczności, dziś miejsce o nieocenionym znaczeniu na kulturalno-animacyjnej mapie całego kraju. Nowa karta historii Sejn została odwrócona na początku lat 90-tych. Wtedy właśnie przybyła na miejsce grupa zaprzyjaźnionych i doświadczonych animatorów kultury. Założyła Fundację, a następnie rozpoczęła działalność Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”. Od tego momentu nic w Sejnach nie było już takie samo. Działalność instytucji przyniosła magiczną zmianę.Pasja i aktywność osób związanych z Ośrodkiem sprawia, że w okolicy każdego dnia „się dzieje”. Dowodem na to są już same wrażenia, jakimi dzielą się ci, którzy choć raz „Pogranicze” odwiedzili; energia, jaką w każdym słowie przekazują założyciele i pracownicy, a także bogaty program wydarzeń, który zweryfikować można na stronie „Pogranicza”. Inspiracją dla działań była i jest wielokulturowa przeszłość miejsca, związana z położeniem geograficznym oraz bardzo różnorodne historie mieszkańców regionu. Stąd do aktywności Ośrodka należy upowszechnianie „etosu pogranicza” – budowanie mostów między osobami odmiennych kultur, wyznań, narodowości.
Na co dzień w tym celu działają liczne pracownie, mające autorski charakter i realizujące wieloletnie programy związane m.in. z sąsiedztwem, edukacją międzykulturową: Kronik Sejneńskich (zbierająca lokalną opowieść o dawnym świecie), Muzyczna (łącząca wielokulturowe tradycje muzyczne regionu z nowoczesnym brzmieniem), Opowieści i Słowa (budująca nowy słownik pogranicza), Nowych mediów i inne, oraz znane w Polsce i świecie stałe zespoły twórcze, takie jak: Teatr Sejneński (prezentujący spektakl pt ”Kroniki sejneńskie” m.in. w Szwajcarii, Bośni i Hercegowinie, Danii, Niemczech, Hiszpanii, Nowym Jorku), Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (współpracująca z najwybitniejszymi klezmerami i muzykami m.in z Davidem Krakaurem, Frankiem Londonem, Polem Brodym, Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim, Wacławem Zimplem), zespół redakcyjny Almanachu Sejnieńskiego i inne.
 


Oferta „Pogranicza” obfituje zarówno w jednorazowe inicjatywy, jak i cykliczne wydarzenia. Skierowana jest do wszystkich grup wiekowych i społecznych. W Sejnach, poprzez działalność kulturalno-artystyczną, edukacyjną, dokumentacyjną, społeczną nie tylko pracuje się nad budowaniem tożsamości mieszkańców regionu, ich integracją, nie tylko daje się możliwość zdobycia szerokiej wiedzy, m.in. z zakresu wielokulturowości, ale przede wszystkim zaraża się energią i inspiruje do wprowadzania zmian we własnych „małych ojczyznach”.

Źródło zdjęć wykorzystanych w tekście: 
Archiwum fotograficzne Pogranicza