10 prostych sposobów, by zadbać o środowisko

Slider_big_close-up-color-daylight-724100
PRAKTYCZNE PORADY
08.04.2018
  Każdy z nas ma wpływ na otoczenie. Poniżej przedstawimy Wam 10 wskazówek, jak zmienić swoje codzienne zachowanie i równocześnie zadbać o środowisko naturalne w ramach naszych codziennych zachowań.  

1.    
Jednym z najprostszych sposobów na zadbanie o środowisko w najbliższej okolicy jest segregowanie śmieci. Nawet jeśli nie starczy nam miejsca w domu na ustawienie kilku koszy lub koszy podzielonych na części, odpady suche (papier czy plastik) możemy odłożyć w inne miejsce i wrzucać je do odpowiednich koszy, zgodnie z instrukcją.


2.    
Myślenie o naszym otoczeniu powinno nam także towarzyszyć podczas zakupów - zarówno spożywczych (starajmy się nie kupować za dużo żywności na zapas), jak i np. odzieżowych („czy na pewno potrzebuję kolejnej pary butów wykonanych z tworzywa sztucznego?”). Kupowanie mniejszej ilości towarów przemysłowych dobrej jakości pozwala nie tylko zaoszczędzić w dłuższej perspektywie, ale też rzeczy mało zniszczone można swobodnie przekazać dalej lub odsprzedać, tym samym nie zaśmiecając środowiska.


3.    
W kontekście zakupów warto również wspomnieć o foliowych workach i torbach jednorazowych, które nie tylko zaśmiecają środowisko, ale zagrażają też zwierzętom, lądowym i wodnym. Własna torba na zakupy jest zwykle trwalsza, pozwala na wielokrotne jej wykorzystanie oraz dobór wzorów, napisów czy kolorów, które wyrażą nasz osobisty styl.

4.    
Na zakupach zwróćmy uwagę także na materiał, z którego wykonana jest dana rzecz czy jej opakowanie. Drewno, papier z recyklingu, czy szkło (zamiast tworzyw sztucznych) pozwolą to świadomy krok w stronę dbania o środowisko naturalne. Nawet segregacja odpadów nie jest tak dobrym rozwiązaniem niż nasze “głosowanie portfelem” i wybieranie opcji często nie tylko trwalszej, ale i estetyczniejszej.


5.    
Kolejnym sprytnym sposobem na oszczędzanie energii i materiałów zużytych na wytworzenie dóbr jest naprawianie zepsutych rzeczy. Kaletnik, szewc czy elektrotechnik z pewnością pomogą w przywróceniu do świetności naszych rzeczy, a my dodatkowo będziemy mieć okazję podejrzeć i docenić ich wiedzę oraz umiejętności.
   

6.    
W domu, szczególnie w okresie jesienno-zimowych do naszych sposobów na  dbanie o środowisko powinno dołączyć oszczędzanie energii elektrycznej - zastosowanie energooszczędne źródeł światła w miejscach, gdzie długo przebywamy i np. żarówek halogenowych tam, gdzie potrzebujemy światła szybko i na chwilę, a także wyłączanie zbędnych sprzętów pobierających prąd pozwolą nam nie tylko oszczędzać pieniądze, ale i nie odbierać nadmiarowej energii.


7.    
Warto w tym momencie także wspomnieć o wodzie pitnej, której zasobów mamy naprawdę niewiele na świecie. Zakręcanie kranu do końca, czy dbanie o jego szczelność, a także wybór prysznica zamiast kąpieli w wannie - pozwolą nam również zaoszczędzić na opłatach za tzw. media.


8.    
Nie marnuj papieru! Dobrze wiesz jak ważne są drzewa w naszym życiu. Bez nich nie mielibyśmy dostępu do świeżego powietrza w miastach. Nie niszcz ich - ale też mądrze gospodaruj każdą kartką papieru, nie zużywając ich bez większej potrzeby.


9.    
Jeśli tylko pozwala nam na to sytuacja, warto również rozważyć skorzystanie z komunikacji zbiorowej czy rowerów (własnych lub miejskich) zamiast samochodu lub w większych miastach rozważenie transportu w modelu Park+Ride (zostawiamy samochód przy wjeździe do miasta i dalej poruszamy się komunikacją zbiorową). Oprócz naszej postawy proekologicznej, zadbamy w ten sposób również o odrobinę ruchu dla własnego zdrowia, bez konieczności przeznaczania dodatkowego czasu na chociażby siłownię.


10. 
Każdy z nas chciałby mieszkać w okolicy, która jest czysta i przyjazna ludziom. Przeszkadzają nam śmieci pozostawione w urokliwych miejscach, ale też na naszych codziennych ścieżkach. Tu dużo zależy od nas samych - skoro mieliśmy siłę przynieść coś w dane miejsce, puste opakowanie jako lżejsze tym bardziej nie powinno być problemem. Czyli: nie śmiecimy i zwracamy uwagę naszych rodzinom i najbliższym!
 

 Prawda, że proste? Nawet jeżeli nie umiemy wcielić wszystkich dziesięciu sposobów w nasze codzienne życie, każdy jeden punkt przybliża nas do rozsądnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Powodzenia!