Naucz się lenić, czyli o potrzebie odpoczynku i regeneracji.

Slider_big_bloom-carefree-cozy-258330
PRAKTYCZNE PORADY
26.06.2018
Wiadomo, że Społecznicy uwielbiają działać. Organizowanie, przygotowywanie, pomoc innym to coś, bez czego nie mogą żyć. Jednak każdy czasem musi odpocząć. Choćby po to, żeby mieć jeszcze więcej siły i energii na realizację kolejnych pomysłów.  

Wygospodaruj sobie czas tylko dla siebie
 

Jako społecznik z pewnością lubisz działać w grupie, a przebywanie z innymi dodaje Ci energii. Musisz jednak czasem pamiętać też o sobie. Książka, serial czy film z pewnością pomogą Ci odciąć się od biegnącego wokół Ciebie świata i zanurzyć w innym, literackim czy filmowym świecie. Niekoniecznie musisz oddawać się takim zajęciom. Każdy z nas odpoczywa na swój własny, indywidualny sposób. Jedni czytają, a inni po prostu patrzą w przestrzeń. Ważne jednak, żeby ten Wasz czas dla Was, był faktycznie Wasz. Możecie nawet zapisać go sobie w kalendarzu. „Tu nie ma mnie dla nikogo. Nie odbieram telefonów, nie sprawdzam maili. Relaksuje się”. Jeśli nawet na początku takie „marnotrawstwo czasu” będzie Was męczyć, to już po kilku tygodniach nie będziecie sobie wyobrażać życia bez niego.  

Pamiętaj o sobie i swoim zdrowiu
 

Regeneracja i odpoczynek nie tylko mają zbawienny wpływ na nasz umysł, ale też ciało. Nawet Społecznik czasem musi spać ;) Wiecie, że im umysł bardziej wypoczęty, tym szybciej i efektowniej pracuje.  7 godzin snu to optimum. Pamiętajcie też,  że wszystkie urządzenia emitujące sztuczne światło, czyli ekrany komputerów czy telewizorów, smartfony powodują, że znacznie trudniej się zasypia, a odpoczynek nie jest tak efektywny, jak mógłby być. Branie na siebie zbyt wielu obowiązków powoduje, że łatwiej zapominamy o różnych rzeczach, ucieka koncentracja, a organizm coraz szybciej się męczy i nie jest zdolny do podejmowania kolejnych wyzwań. Dlatego tak ważne jest mierzenie sił na zamiary i obserwowanie samemu siebie. Przecież nikt lepiej nam nie powie, jak się czujemy niż my sami.
   

Jak się relaksować?
 

Wbrew pozorom to pytanie wcale nie jest takie proste.  Jak już pisaliśmy wcześniej, każdy z nas odpoczywa w inny sposób. Jest jednak kilka technik, które pomogą Wam oderwać się na chwilę od pędzącego świata.
W internacie znajdziecie mnóstwo ćwiczeń relaksacyjnych, jak na przykład takie: http://bit.ly/2u2Ve7W. Zajmują maksymalnie 20 minut a pomagają rozluźnić i ciało i umysł. Ciągle dużą popularnością cieszy się też joga. Dzięki filmom w intrenecie nie musicie nawet wychodzić z domu, że potrenować. Jak wiedziecie, nie trzeba dużo, żeby Społecznik nauczył się relaksu. Czasem wystarczy chwila z muzyką relaksacyjną i ulubioną herbatą, żeby na chwilę się zresetować i wrócić z głową pełną pomysłów.