Założymy się?

Slider_big_11131746_832055276868666_4323872748759292533_o
TO DZIAŁA
23.04.2015
Zakład – to nie tylko miejsce pracy lub nieformalna umowa między dwiema osobami. Najnowszym zastosowaniem tego pojęcia jest otwarty dla każdego, bez względu na wiek, warsztat. Otwarty na poznańskich Jeżycach.

Co można robić w Zakładzie? Najkrócej: wszystko, co wiąże się z wykorzystywaniem narzędzi i kreatywnością. W jego wnętrzu znajdziemy przeróżne warsztaty: poligraficzny, ślusarski, stolarski czy krawiecki. Jak piszą sami organizatorzy, na swej stronie internetowej zaklad.info: Zakład to miejsce tworzone przede wszystkim przez samych ludzi. Nie narzucamy jego sztywnej formy. To, z jakimi przychodzicie pomysłami i wizjami wpływa na rozwój tej przestrzeni. I właśnie to oderwanie od sztywnych ram i otwarcie się nie tylko na ludzi, ale na ich potrzeby i sugestie, czyni z Zakładu miejsce wyjątkowe.Tym bardziej, że sami pomysłodawcy nie ograniczają się do organizowania przestrzeni i narzędzi. Zapewniają wsparcie specjalistów, którzy są fachowcami w różnych dziedzinach i chętnie dzielą się wiedzą. Ponadto zapraszają do współpracy zarówno osoby prywatne, hobbystów, którym niekiedy brakuje umiejętności, a czasami miejsca do majsterkowania, jak i małe firmy, które – dzięki przestrzeni Zakładu, mogą sprawniej funkcjonować.

Wspierają tym samym lokalne społeczności na dwa sposoby. Po pierwsze, stając się platformą wymiany doświadczeń, umiejętności i lokalnej samopomocy. Po drugie, pozytywnie wpływając na rozwój małych biznesów, które zawsze ożywiają najbliższe otoczenie. Nie tylko poprzez miejsca pracy, ale przede wszystkim, dzięki fermentowi, który towarzyszy ich powstawaniu, sygnałowi „wszystko jest możliwe” wysyłanemu w świat. Ten sygnał ma w sobie moc aktywowania innych. Ruszyli na dobre w kwietniu zeszłego roku i od tego czasu nie zwolnili obrotów. Tryby maszyn obracają się z ogromną prędkością. Cykle warsztatów, w trakcie których samodzielnie można odnowić meble, spotkania, gdzie maszyny do szycia pomagają przemienić tkaniny w coś niezwykłego, kurs laminowania, naprawy rowerów… to tylko kilka propozycji z bogatej listy aktywności: jednorazowych i regularnych, które swoim Zakładnikom oferuje Zakład. Aktualny kalendarz znajdziecie na ich fanpage’u

Zakład jest więc przede wszystkim przestrzenią, w której każdy może znaleźć miejsce dla siebie, dowiedzieć się czegoś nowego albo odkryć w sobie talenty. Narzędzia są tylko pretekstem do tego, by spotkać się i scalać lokalną społeczność. I właśnie ten wymiar działalności jest najpiękniejszy.

Źródło zdjęć wykorzystanych w artykule: www.facebook.com/zakladpoznan