Wymieńmy się ciepłem

Slider_big_pexels-photo-54200
TO DZIAŁA
02.01.2018
Temperatura za oknem spada, dni są coraz bardziej ponure… słowem, zima. Dlatego szczególnie w tym czasie należy dzielić się ciepłem. I tym, w postaci grubego swetra i tym, pochodzącym z naszego serca.  

„Potrzebujesz ciepła? Weź sobie ubranie. Chcesz pomóc? Zostaw coś na wieszaku.” – tak brzmią pierwsze zadania, jakie zobaczycie na stronie http://wymianaciepla.pl/  i musimy przyznać, że w stu procentach oddają one całą ideę wieszaków i wymiany ciepła. Zacznijmy jednak po kolei, czym jest i po co jest ta akcja.
Pierwszy wieszak pojawił się pod urzędem dzielnicy na warszawskiej Woli 17 stycznia 2017 roku. Całą akcję wymyśliła i zorganizowała Wiktoria Siedlecka-Dorosz. Zależało jej, aby wieszak, który chciała postawić, był legalny, a tym samym nikt nie mógłby go bezprawnie zabrać. O swoim pomyśle napisała na Facebooku i tak rozpoczęła się historia „Wymiany Ciepła”. Odezwał się do niej burmistrz dzielnicy Warszawa Wola i pomógł w organizacji. Nie tylko miejsca i pozwolenia, ale także zadaszenia i wieszaków na ubrania. Od tego czasu minęło już trochę czasu, a wieszaków ciągle przybywa.  

Co jest wspaniałego w tej akcji, to to, że każdy może wziąć w niej udział. I jest na to kilka sposobów. Po pierwsze, możecie znaleźć taki wieszak w swojej okolicy i zanieść tam ubrania, które Wam nie są już potrzebne, a innym mogą nawet uratować życie. Wieszamy ciepłe rzeczy: kurtki, płaszcze, polary czy swetry. Czapki, szaliki i rękawiczki też się przydadzą. Zapewne nasuwa Wam się pytanie, dlatego rekomendowane są takie ubrania. Odpowiedź jest prosta. Zima jest dla osób ubogich i bezdomnych najcięższym i najbardziej wymagającym okresem, dlatego takie wsparcie jest szczególnie cenne.

Po drugie możecie takie wieszak zorganizować sami. Potrzebne będzie przede wszystkim miejsce, w którym legalnie postawicie wieszak. Może to być kawałek Waszego chodnika, czy przestrzeń użyczona przez jakąś organizację. Dobrze, jeśli zadbacie o zadaszenie. Nie musimy nikomu tłumaczyć, jak bardzo pogoda w zimie potrafi być kapryśna :)
 Gdy macie już miejsce i wieszak wystarczy akcję nagłośnić. Strona wymianaciepla.pl przychodzi Wam z pomocą. Znajdziecie tam wszystkie materiały, od logo na plakatach kończąc. Oczywiście możecie je bezproblemowo pobrać i rozpowszechniać. „Wymiana ciepła” zyskała sobie przez ten rok działalności tak spory rozgłos, że umieszczenie na Waszym wieszaku ich charakterystycznego znaczka, może tylko pomóc. Ponadto na stronie znajdziecie także zakładkę „Zgłoś wieszak”. Wystarczy uzupełnić kilka danych na czele z adresem. Dzięki temu wasza lokalizacja znajdzie się na stronie, wśród 45 innych miejsc, a osobom chętnym do pomocy z okolicznych osiedli czy miejscowości, będzie łatwiej Was odnaleźć. Szacuje się, że stanowisk wymiany ciepła może być nawet 100!

Pamiętajcie tylko, że samo zainstalowanie wiesza to nie wszystko. Musicie stworzyć miejsce, które będzie przyjazne dla osób potrzebujących, z którego nie będą wstydziły się korzystać. To jest właśnie główna idea wymiany. Pomaganie. Pomaganie, tym dla których zima jest szczególnie ciężka. Nie potrzeba wiele. Ba, każdy może się zaangażować. Nie zbędę są tylko szczere chęci.

Wszystkie szczegóły akcji, materiały oraz kontakt do organizatorów znajdziecie na stronie internetowejà  http://wymianaciepla.pl/ oraz na fanpagu Wymiana ciepła à  https://www.facebook.com/wymianaciepla