Stół, który łagodzi obyczaje

Slider_big_11903710_945983315468572_6993775956078229332_n
TO DZIAŁA
30.10.2015
Rodziny zwykle starają się jeść posiłki razem, przy wspólnym stole. Jedzenie bowiem to pretekst do tego, by się spotkać i dzielić. Nie tylko potrawami, ale też czasem i słowem.

 Stół to miejsce spotkań najróżniejszych osób. Nierzadko takich, których doświadczenia są trudne, ale mimo to nie poddały się i podjęły wyzwanie, jakie rzuciło im życie. Przy stole wymieniane są opinie na rozmaite tematy, nawet te, o których na co dzień nie myślimy. Czasem rozmawia się o rzeczach smutnych i tragicznych. Stół jest dowodem na to, że przeciwności losu można pokonać, że można zmienić swoje życie, nadać mu sens. To wszystko zasługa stołu, Wspólnego Stołu.

Restauracja Wspólny Stół to inicjatywa poznańskiej Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, która pozwala jej podopiecznym dokonać zmian w życiu. Zarówno tym osobom, które przewlekle nie mogą znaleźć pracy, jak i tym, które wyzwalają się z jarzma nałogu.Zespół tworzący Wspólny Stół to prawdziwa mieszanka – profesjonalny szef kuchni, podopieczni fundacji, osoby wspierające, studenci. Dzięki temu, nawet ci, którzy nie mieli wcześniej styczności z pracą w restauracji lub od kilkunastu lat są bezrobotni, nie są zdani tylko na siebie. Wszyscy mają jeden cel – aby Wspólny Stół był zawsze pełen gości. Wówczas ziści się marzenie inicjatorów przedsięwzięcia –  udowodnienie wszystkim, że każda osoba, niezależnie od przebytej drogi i problemów, może stworzyć coś na najwyższym poziomie.

Dzięki takiemu podejściu, w menu restauracji nie brakuje dań wykwintnych (takich jak np. gicz jagnięca czy potrawa z pstrąga kiekrzańskiego). Poza tym goście restauracji znajdą tam też gołąbki, makarony czy rabarbar z kruszonką. Menu jest tak skonstruowane, by każdy znalazł coś dla siebie. Specjalnością Wspólnego Stołu jest lokalna, ekologiczna żywność, która pochodzi z gospodarstwa w Chudobczycach, które także prowadzi Fundacja Barka. To z kolei przykład na to, jak spójnie można prowadzić działalność spółdzielczą. Dwie inicjatywy, które uzupełniają się idealnie, a przyświecają im te same wartości i cele. Świadomy i zrównoważony rozwój jednej z nich pozwala czerpać korzyści drugiej. Sytuację tę można śmiało odwrócić i powyższy opis wciąż znajdzie zastosowanie. Co świadczy tylko o tym, że zarówno gospodarstwo, jak i restauracja, nie są dziełem przypadku. To przemyślane działanie fundacji, która na różnych polach chce dawać szansę swoim podopiecznym.Działalność Wspólnego Stołu pokazuje, że nie warto wierzyć w krzywdzące stereotypy. Co jednak najważniejsze – jest to sygnał do zmiany, który może odebrać każdy. Nie ma sytuacji bez wyjścia, zawsze znajdą się ludzie gotowi pomóc. Nawet w beznadziejnej, zdawałoby się, sytuacji.

Centralne miejsce w restauracji zajmuje stół. Duży, dębowy, który może pomieścić nawet kilkanaście osób. Jak mówią sami inicjatorzy – to symbol Fundacji Barka. Fundacji, która jest miejscem spotkań i która pomoże każdemu, kto tego naprawdę potrzebuje. Trudno znaleźć lepszy symbol tego, czym jest działanie na rzecz drugiego człowieka.

Jeżeli więc kiedykolwiek, będąc w Poznaniu, zapragniecie usiąść przy stole, kierujcie swoje kroki na Śródkę. Poznajcie specjały kuchni Wspólnego Stołu i osoby, które – dzięki inicjatywie Barki – mają szansę odmienić swoje życie.