Społeczniku, naucz się relaksu! Jak odnaleźć równowagę w świecie pełnym bodźców?

Slider_big_pexels-photo-92870
MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
13.01.2017
 Jeżeli robisz coś dla siebie, to nie rób tego kosztem innych. Jeśli robisz coś dla innych, to nie rób tego kosztem siebie.” Przypomnijcie sobie te słowa za każdym razem, gdy wyda Wam się, że na własny relaks znowu nie macie czasu.   

Mawiają, że odpoczynek jest częścią dobrego treningu. Tak samo jest z relaksem w codziennym życiu. Jeśli chcemy być wydajni i aktywni, pozwalajmy sobie regularnie na chwilę wytchnienia. Jak robić to najskuteczniej? Poniżej wybór różnych sposobów. Znajdzie się coś dla tych, którzy odprężają się w ruchu oraz tzw. „kanapowców“.
 

-
Sport – spokojnie, nie musi to być nic wyczynowego lub wymagającego specjalnych nakładów czasowych czy finansowych. Podobno już 20-30 min. aktywności trzy razy w tygodniu przyniesie widoczne rezultaty, w postaci zmiejszenia uczucia codziennego napięcia. Najlepiej wpleść tę aktywność w codzienną rutynę. Może to być na przykład długi spacer z psem rano lub wieczorem (podwójne korzyści), wyprawa do sklepu na piechotę zamiast samochodem, krótki bieg przed położeniem się spać, czy spontaniczna wyprawa rowerowa po niedzielnym obiedzie (nawet dookoła osiedla).
 

-Czas dla siebie – w miarę możliwości planuj końcówkę dnia, przeznaczając czas tyko dla siebie. O dziwo to też jest sztuka! Rozpędzeni codziennymi obowiązkami, chcemy wykorzystać każdą godzinę dnia jak najlepiej, wymyślając co jeszcze warto zrobić zanim położymy się spać. A gdyby tak, tę ostatnią godzinę, a nawet i 30 min. przeznaczyć na coś, co sprawia nam czystą radość i odrywa od codzienności? Może to być ciepła kąpiel, chwila z ciekawą książką, czy lekki film. Następnego dnia, zrelaksowana głowa na pewno nam się odwdzięczy.  
-Trening Jacobsona – metoda ta polega na stopniowym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Ćwiczenie wykonuje się najpierw na leżąco, a w miarę nabieranie wprawy na siedząco (czyli może być też w pracy J). W sieci jest dużo miejsc, gdzie opisane są dokładne kroki tej metody. Polecamy się zapoznać i przetestować.  

-
Joga - jak już wspominaliśmy wcześniej, wszelka aktywność sportowa przynosi radość i odprężenie, są jednak takie formy aktywności, które szczególnie sprzyjają zmniejszaniu napięcia. Jedną z nich jest właśnie joga, która stanowi trening nie tylko ciała, ale też umysłu i jest bardzo zalecana osobom walczącym ze stresem. Dodatkową zaletą tej formy relaksu jest fakt, że jak już nauczymy się podstawowych ćwiczeń, to możemy z powodzeniem wykonywać je w domu. Jedyne, czego będziecie potrzebować to mata i chwila czasu w samotności.
 

- Odżywianie – to, co jemy również wpływa na nasz nastrój i zdolność regeneracji. Nie jest tajemnicą, że tzw. fast foody pełne tłuszczu i soli, czy zbyt duża ilość spożywanego cukru (polecamy obejrzeć film „Cały ten cukier“, daje do myślenia!) nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Chcąc poprawić sobie humor i się odprężyć warto sięgnąć po zdrowe produkty o właściwościach energetyzujących. Wśród najpopularniejszych wymieniany jest imbir, gorzka czekolada, a także rozgrzewające rosoły – na zimniejsze, ponure dni jak znalazł!  

To oczywiście tylko niektóre ze sposobów na codzienne odprężenie się. Który z nich wybierzecie zależy tylko od Was. Jeśli jest jakaś czynność, przy której się odprężacie (nawet coś banalnego, jak szydełkowanie, czy rozwiązywanie krzyżówek), postarajcie się ją kontynuować. Ważne jest, aby wdrożyć czas na relaks w codzienną rutynę, tak aby ogrom innych obowiązków lub nagle występujące okresy zwiększonego wysiłku nie oznaczały od razu konieczności rezygnacji z czasu dla siebie. Życzymy powodzenia!