Społecznicy w działaniu czyli o Klubie Książki w Chwałowicach.

Slider_big_img_2282
TO DZIAŁA
06.07.2017
Mieszkańcy małych miejscowości często rezygnują z udziału w ogólnopolskich konkursach, obawiając się, że nie mają szans w rywalizacji z większymi ośrodkami miejskimi. Przykład społeczników z Chwałowic pokazuje, że nie ma się czego bać, a wartościowe pomysły bronią się same.  

Chwałowice to niewielka wieś położona w województwie dolnośląskim, na południowy wschód od Wrocławia. Według danych z 2016 mieszka tam zaledwie ok. 550 osób. Niewiele, prawda? Niektórzy z nas mają więcej znajomych na Facebooku! No właśnie tylko czy prawdziwych? Bo w Chwałowicach ludzie naprawdę się znają i potrafią działać razem. Świadczą o tym m.in. inicjatywy lokalnego Stowarzyszenia Rzecz Rozwoju i Integracji Chwałowic, które działa tam od 2008 roku. My poznaliśmy działalność tych wspaniałych ludzi jesienią 2016, kiedy zgłosili jeden ze swoich pomysłów na lokalną integrację do V edycji konkursu Spółdzielnia Pomysłów.  

Klub Książki w Chwałowicach miał powstać po to, aby „integrować, łączyć, spajać potrzeby i oczekiwania dorosłych, bardzo dorosłych oraz dzieci” – napisano w zgłoszeniu. I tak właśnie się stało. Na czym dokładnie polega ta inicjatywa, dlaczego organizatorom tak bardzo zależało, aby integrować mieszkańców właśnie wokół czytania książek? O tym chcemy Wam opowiedzieć.  

Na siedzibę Klubu wybrano pomieszczenie w, działającym w Chwałowicach, schronisku szkolnym. Teraz wygląda bardzo estetycznie i przytulnie, ale najpierw trzeba było je wyremontować, wyposażyć w zakupione meble, zaaranżować przestrzeń, wysprzątać. Do pracy ruszyli więc mieszkańcy. Najpierw odmalowano ściany i przetransportowano meble, potem zajęto się sprzątaniem, skręcaniem i mocowaniem do ścian drewnianych regałów, ustawianiem mebli czy wieszaniem żyrandoli. Jak widać na zdjęciach, ekipa była zgrana, a dobry humory dopisywały. W efekcie powstało kolorowe, przyjemne pomieszczenie, które teraz trzeba było tylko wyposażyć w książki. W dniu otwarcia Klubu, księgozbiór liczył aż 800 tytułów. Część z nich zakupiono z wygranej w konkursie Spółdzielnia Pomysłów, część przyniosły osoby zaangażowane w projekt oraz mieszkańcy Chwałowic. Nowe miejsce wyposażono także w gry planszowe filmy i bajki na płytach.
 

Gotowa, wyposażona przestrzeń to jeszcze nie wszystko. Działacze Stowarzyszenia wymarzyli sobie, aby w Klub był miejscem, w którym czas będzie spędzany wyjątkowo – bez pośpiechu, twórczo, kreatywnie, rozwijająco, a przede wszystkim wspólnie. Dlatego już w dniu otwarcia odbył się wieczór poezji niepoważnej, w którym udział brały zarówno dzieci jak i dorośli. Zaraz potem zaplanowano również cykl międzypokoleniowych warsztatów czytelniczych. W planach jest także regularne zapraszanie do Chwałowic pisarzy i twórców wrocławskich i dolnośląskich. Organizatorom marzy się na przykład wizyta Marka Krajewskiego czy Joanny Lamparskiej. Bo tak naprawdę chodzi też o to, aby w przyjemny i nowoczesny sposób przywrócić w Chwałowicach modę na czytanie. Nic, tylko trzymać kciuki :) 
 

Oficjalne otwarcie Klubu odbyło się 8 kwietnia 2017 i od tego czasu każdy mieszkaniec może korzystać z nowego miejsca. Jest ono otwarte na razie w dwa wieczory w tygodniu, ale planowane jest rozszerzenie działalności. Wszystkie aktualne informacje można znaleźć na www.chwalowice.org.