Piramida Maslowa
No właśnie “po co?” Odpowiedź na to pytanie daje psychologia, a konkretniej tzw. piramida Maslowa. To koncepcja objaśniająca hierarchię ludzkich potrzeb, którą graficznie można przedstawić w ten sposób:

Społecznik i jego potrzeby
Działania społeczne można wyjaśnić tym, że pozwalają nam one zaspokajać trzy potrzeby wyższego rzędu wyróżnione przez Maslowa:
1) potrzebę afiliacji – działając z innymi i dla innych, chcąc nie chcąc przebywamy z ludźmi i współpracujemy dla osiągania wspólnych celów. To świetne okoliczności, by zaspokoić potrzebę tworzenia więzi, które są nam niezbędne dla zachowania dobrej kondycji psychicznej.
2) potrzebę szacunku i uznania – działając na rzecz innych, upiększając swoją okolicę, angażując się w inicjatywy prospołeczne, zyskujemy uznanie w oczach własnych i innych ludzi. Każdy człowiek ma potrzebę bycia docenianym. Wiedząc, że robimy coś dobrze, wzmacniamy swoje poczucie wartości, czujemy się kompetentni i sprawczy. Zdobywamy, dzięki temu moc do dalszych działań.
3) potrzebę samorealizacji to dążenie człowieka do spełnienia własnych ambicji, a także robienia czegoś dla innych. Każdy, kto zaspokoił potrzeby stojące niżej w hierarchii Maslowa, będzie chciał realizować siebie. Niektórzy poprzez pielęgnowanie swoich pasji, uprawianie sportu czy dokształcanie się, a inni poprzez poprawianie losu potrzebujących czy działanie na rzecz zmian w swoim otoczeniu.