Prawdziwi zwycięzcy nie osiadają na laurach

Slider_big_zrzut_ekranu_2015-12-30_o_15.06.45
TO DZIAŁA
30.12.2015
Sławsk – niewielka wieś położona niedaleko Konina. A także miejsce, któremu udało się coś wyjątkowego. To właśnie stamtąd pochodzi jedna z trzech inicjatyw, które zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie SGB-Banku „Spółdzielnia Pomysłów”.

Po ogłoszeniu wyników, które nastąpiło 22 maja, nie można było jednak osiąść na laurach. To był dopiero początek zmian, które sprawiły, że Sławsk zyskał jedyne w swoim rodzaju miejsce – Pracownię Sławsk. Jak pisali sami pomysłodawcy w konkursowym zgłoszeniu, pracownia to miejsce kojarzone ze sztuką. Z warsztatem artysty. Pracownia Sławsk nie będzie jednak ograniczać się tylko do tego. Równie ważnym, co kulturalne ożywienie 1700 mieszkańców Sławska, będzie wytworzenie społeczeństwa obywatelskiego, które dzięki dialogowi i integracji, będzie kreatywnie wykorzystywało swój własny potencjał.

5 października 2015 roku, po niespełna 5 miesiącach przygotowań odbyło się uroczyste otwarcie Pracowni Sławsk połączone z koncertami, pokazami filmów, origami oraz wernisażem prac plastycznych studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Klaudii Wrzesińskiej oraz Macieja Gila (z Centrum Kultury i Sztuki Konin). Wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć jak pomieszczenie, które dawniej zajmowała biblioteka, a od dłuższego czasu stało nieużywane, zmieniło się nie do poznania. Z pomocą nagrody ze „Spółdzielni Pomysłów” wykonano generalny remont. Fundusze posłużyły głównie do odmalowania ścian, położenia nowej podłogi, przearanżowania przestrzeni oraz zakupienia wyposażania. W remont zaangażowali się mieszkańcy wsi, co pokazuje jak głęboko w mieszkańcach Sławska zakorzeniona jest potrzeba spotkania z drugim człowiekiem, wzajemnej pomocy i zmiany otaczającej rzeczywistości na lepszą.

Jest to też dowód na to, że idea, która przyświecała zgłaszającym ten projekt do konkursu "Spółdzielnia Pomysłów" pokrywa się z rzeczywistością. Ideę tę można zamknąć w słowach, które znajdziemy w zgłoszeniu konkursowym Pracowni: „Jesteśmy pewni, że wspólna praca mieszkańców da im poczucie, że wspólnymi siłami można przenosić przysłowiowe góry i kreować otoczenie tak, aby było dla nas przyjazne i było najfajniejszym miejscem pod słońcem”. O zwycięstwie tej inicjatywy donosiły też lokalne media. Sukces Sławska może być więc iskrą, która rozpali chęć zmiany innych mieszkańców województwa Wielkopolskiego i nie tylko.

Pracownia Sławsk, marzenie, które stało się rzeczywistością, działa prężnie. Na fanpage’u inicjatywy (https://www.facebook.com/pracowniaslawsk) wszyscy mogą dowiedzieć się o tym, co aktualnie się tam dzieje. Co sobotę odbywają się tam zajęcia plastyczne dla najmłodszych, z okazji Dnia Niepodległości odbyło się spotkanie z pieśniami patriotycznymi, a już niebawem wszyscy miłośnicy gier planszowych będą mogli spotkać się na nocnym graniu w Pracowni. Bądźcie czujni, to dopiero początek!