Ogrody społecznościowe - jak to działa?

Slider_big_zrzut_ekranu_2015-09-08_o_11.18.02
PRAKTYCZNE PORADY
08.09.2015
Ostatnio coraz częściej słyszy się o powstających w miastach ogrodach społecznościowych, które są znakiem zmiany w myśleniu o żywności, przestrzeni publicznej i wyrazem potrzeby działania w swojej okolicy. Głównym celem takich miejsc jest umacnianie lokalnej wspólnoty oraz edukacja, ponieważ ludzie żyjący w mieście nie zawsze mają wiedzę na temat cyklu przyrody czy pielęgnowania roślin. Korzyści wynikające z anektowania leżących odłogiem, zarośniętych i zaniedbanych miejsc jest więcej.

Mieszkańcy aglomeracji mają gdzie nawiązać więź z sąsiadem, spotykając się przy wspólnej pracy czy odpoczynku w miejskiej zielonej oazie. Dodatkowo inicjatorzy ogrodów, którzy współpracują z mieszkańcami, dbają o to, by urozmaicać ten wspólny czas, np. organizując na terenie ogrodu plenerowe pokazy filmów, pikniki czy koncerty. Mieszkańcy z kolei poświęcają swój czas i uwagę na upiększanie ogrodu, pielęgnowanie, podlewanie czy pielenie. Wspólnie wyhodowane warzywa i rośliny często wykorzystywane są podczas warsztatów np. układania bukietów czy robienia past. Idea ogrodów sukcesywnie się rozwija. Już w prawie każdym większym mieście w Polsce można spotkać się z takimi przestrzeniami.

W Poznaniu, w ramach projektu Generator Malta od 2013 roku powstały ogrody społecznościowe w dzielnicach: Jeżyce, Wilda, Łazarz czy w samym centrum na Placu Wolności. Generator Malta wspiera mieszkańców i lokalne organizacje w działaniach na terenie ogrodów, współorganizując wydarzenia kulturalne, warsztaty dla dzieci i dorosłych. To ważne, ponieważ nie wszystkim mieszkańcom udaje się dotrzeć na wydarzenia kulturalne, które odbywają się w centrum miasta. Wychodzenie z inicjatywami artystycznymi poza centrum, pozwala animować życie mieszkańców poszczególnych dzielnic, które do tej pory często pełniły role miejskich „sypialni”.

 Wśród lokalnych działaczy wyłaniają się liderzy, którzy kontynuują kuratelę nad stworzonymi ogrodami i właśnie o takie przejmowanie inicjatywy przez mieszkańców chodzi. Dzięki temu odżywa współdziałanie, następuje integracja, buduje się międzyludzką więź, a dodatkowo pięknieje okolica i mieszkańcy kamienic czy bloków mogą spędzać czas  aktywnie na świeżym powietrzu. Zachęcające? Ogrody są otwarte dla wszystkich, skorzystajcie z tej możliwości.