(Nie)pierwsza gwiazdka

Slider_big_pg___12_
TO DZIAŁA
18.12.2015
Święta Bożego Narodzenia to jeden z najbardziej wyjątkowych momentów w roku. Większość z nas stara się spędzać ten czas z najbliższymi, wspólnie celebrować magiczne chwile. Jednak czasem zapominamy o tych, którzy nas otaczają na co dzień.

Bliscy to nie tylko rodzina. Bliscy – w sensie dosłownym – są nam też sąsiedzi. To z nimi dzielimy większość codziennych zmagań, to ich spotykamy w drodze do szkoły czy pracy. To wreszcie do nich udajemy się, by pożyczyć przysłowiową szklankę cukru. I tak, jak łatwe jest przespacerowanie się kilka metrów dalej, by zapukać w sąsiedzkie drzwi, tak trudno przychodzi nam budowanie głębszych relacji.Grudzień, czas w którym koncentrujemy się głównie na gwiazdce, to idealny czas, by tę sytuację zmienić. Z tego samego założenia wyszli pomysłodawcy Podwórkowej Gwiazdki z Q-Ruchu Sąsiedzkiego we współpracy z Stołecznym Centrum Współpracy Obywatelskiej. Według opisu ze strony
http://podworkowagwiazdka.blogspot.com jest to: „…ogólnowarszawska akcja skupiająca aktywnych mieszkańców stolicy, której celem jest sąsiedzka integracja i zwrócenie uwagi na osoby mieszkające w najbliższej okolicy. Jest to wydarzenie organizowane cyklicznie  przez sąsiedztwa z całej Warszawy w pierwszej połowie grudnia”.

Stanowi ona niejako kontynuację organizowanego latem w stolicy Dnia Sąsiada, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Celem tych inicjatyw jest odbudowa tkanki sąsiedzkiej, opartej o wzajemne relacje oraz pielęgnacja tych znajomości. Znajomości, które coraz częściej tworzą się tylko w windzie, na klatce schodowej lub kiedy ktoś zaleje sąsiada.

Każdy może stać się inicjatorem Podwórkowej Gwiazdki w swoim otoczeniu. Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia piszą, że ustawienie i wspólne ubieranie choinki czy przygotowanie świątecznych dekoracji w sąsiedzkim gronie stanowi o istocie akcji. Jeżeli jednak ktoś potrzebuje wsparcia merytorycznego, materiałów plastycznych czy patronatu medialnego – na stronie Podwórkowej Gwiazdki znajdzie formularz, który pozwoli mu nawiązać kontakt z pomysłodawcami tej inicjatywy. Wypełnienie go do niczego nie zobowiązuje, ale daje szansę, by cieszyć sią wyjątkową gwiazdką w sąsiedzkim gronie. Dotychczasowe realizacje cieszyły się zainteresowaniem ze strony mieszkańców Warszawy. Zeszłoroczna edycja pozwoliła nie tylko wspólnie przygotowywać gwiazdkowe ozdoby, ale także wspólnie gotować i cieszyć się z bliskości innych ludzi.W tym roku odbyła się już VI edycja Podwórkowej Gwiazdki. Finał akcji miał miejsce w weekend 12-13 grudnia. Do współpracy zaproszeni byli wszyscy ci, którzy chcieli spędzić czas z najbliższymi ludźmi, ci, którzy chcą coś zmienić i ci, którzy po prostu uwielbiają wyjątkową atmosferę Świąt.