Być ECO

Slider_big_pexels-photo-421999
PRAKTYCZNE PORADY
11.02.2018
Życie w zgodzie z naturą. Nie traktowanie jej jak supermarketu. Dbanie o naszą planetę. Wszystko to powinno być ważne dla każdego mieszkańca Ziemi, a zwłaszcza dla społecznika. Dlaczego?

Społecznik, jako człowiek, który żyje z ludźmi, i stara się działać dla nich, doskonale wie, że trzeba troszczyć się o swoje otoczenie. Tylko wtedy jego akcje będą miały pożytek. Społecznik zdaje sobie sprawę z tego, że czasami wystarczy kilka drobnych rzeczy, aby uczynić świat przyjaźniejszym, lepszym. Dlatego powinien być eko.

E...

Społecznik rozumie istotę małych spraw. Potrafi dostrzec, że niewielka zmiana może przynieść ogromną korzyść. Zwłaszcza, kiedy zmiana ta dotyka środowisko, w którym przebywa. Z bardzo prostego względu – jest ono wspólne dla każdego, zatem cokolwiek w nim się wydarzy, oddziałuje to na wszystkich dookoła. Zupełnie tak, jak akcje społecznika.

K...

Takie drobne zmiany, które każdy z nas powinien spróbować wprowadzić w swoim życiu, zaczynają się w domu. W tej najbliższej przestrzeni można już zacząć dbać o środowisko. W bardzo prosty sposób. Ekologia chodzi często w parze z ekonomią. Wystarczy pomyśleć, czy w swoim domu nie marnotrawimy jakichś dóbr? Czy potrzebujemy uruchamiać wszystkie lampy, gdy robi się ciemno? Czy odłączamy od źródła prądu listwy zasilające czy ładowarki od sprzętu elektronicznego? Oszczędność energii elektrycznej, czy wody, to jeden z najłatwiejszych powodów, by wkroczyć na eko-ścieżkę.
Bardzo ważne jest też to, aby nie marnować jedzenia. Kupować to, co jest potrzebne i w ilościach takich, jakich naprawdę potrzebujemy. Czy naprawdę warto skorzystać z promocji i kupić trzy produkty zamiast dwóch? Nawet jeżeli za trzy produkty w promocji zapłacimy mniej niż zazwyczaj, to jeśli potrzebujemy tylko dwóch zdecydowanie lepiej jest nie dać się skusić. Nie dość, ze oszczędzimy pieniądze, to nie będziemy ryzykować, ze bonusowy produkt się zmarnuje. Starajmy się wybierać też te produkty żywnościowe, które aby trafić do sklepu, nie potrzebują długiego transportu. Im krótsza droga, tym mniej paliwa zużyto. A im mniej zużyto paliwa, tym mniej obciążano środowisko. Inna sprawa, że produkty pochodzące od lokalnych dostawców są z reguły świeższe, co bardzo pozytywnie wpływa na ich jakość. Społecznik wie, że trzeba być czujnym i nie dawać omamić propozycjami sklepów. Zwraca uwagę na to, ile prądu i wody zużywa. Oraz na to, skąd pochodzą produkty spożywcze jakie kupuje, dbając przy okazji, aby nigdy nie kupować więcej niż to potrzebne.


O...


Oszczędności, jakie można wprowadzić, pozytywnie odbiją się nie tylko na naszym portfelu, ale też na środowisku. Te proste zasady można także nieco przeformułować, i pamiętając o byciu eko, przygotowywać swoje projekty dla społeczności. Warto przyjrzeć się, czy w otoczeniu społecznika nie brakuje przestrzeni zielonych czy drzew. Jest to o tyle ważne, że co roku wycina się więcej drzew, niż sadzi. A to, jak istotne są one dla życia naszej planety jest oczywiste dla każdego. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by dbając o społeczność, zadbać także o środowisko. Wystarczy tylko pamiętać, że równie istotny jak efekt końcowy, jest otoczenie, o które należy zadbać. Zostając przy sadzeniu drzew – wspólna, zorganizowana akcja mieszkańców osiedla, dzielnicy a może nawet pewnej grupy wiekowej z całego miasta i miasteczka, której owocem będzie wzbogacenie parku, skweru czy podwórka kilkoma drzewkami, to świetny pomysł na inspirujące i integrujące społeczność lokalną działanie.