MISZ-MASZ-społeczne koło muzyczno-artystyczne dla dzieci niepełnosprawnych

Slider_big_5
TO DZIAŁA
13.07.2017
         Często znalezienie pasji wcale nie jest takie łatwe, jak się może wydawać. W końcu nikt nie wie od razu w czym jest dobry, albo co tak naprawdę go interesuje. Konieczne jest próbowanie i otwartość na to co nowe i nieznane. Jednak, gdy już to swoje hobby odnajdziemy, wtedy zazwyczaj chcemy mu się oddać w pełni. Podobnie mają osoby niepełnosprawne, które, dzięki zarażeniu ich pasją do czegoś, mogą rozwijać swoje zdolności, o których często nawet nie wiedzieli. 

         Tym tropem podążała Grupa „Przystań” działająca przy Zespole Szkół Specjalnych nr 11 w Kaliszu, przy zgłaszaniu swojego projektu „MISZ – MASZ – społeczne koło muzyczno-artystyczne dla dzieci niepełnosprawnych” do V edycji konkursu „Spółdzielnia Pomysłów”. Choć istnieją od niedawna już zdążyli zrobić mnóstwo dobrego. Są Grupą Wsparcia dla Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych, ale także organizują  przeróżne zajęcia dla dzieci. W myśl idei: rozwoju przez współdziałanie. Obecnie liczą sobie około 230 osób. Ich najmłodszy członek ma 2 latka, a najstarszy 32.

         Ich celem jest rozwijanie pasji i wszelakich aktywności wśród dzieci niepełnosprawnych. Jednym z ich pomysłów stało się stworzenie koła muzyczno-artystycznego. I właśnie z tą inicjatywą zgłosili się do „Spółdzielni Pomysłów.”  Jak pisali w zgłoszeniu „W "Przystani" mamy wiele utalentowanych dzieci ,tą inicjatywą chcemy "wyciągnąć" je z muzykowania w domowym kącie ,zebrać w duży zespół i pokazać wszystkim w tym także środowisku lokalnemu ,że mimo wielu niepełnosprawności dzieci te są wyjątkowe- mają serce, radość z muzykowania i często skrywane talenty.” Z wygranej chcieli wyremontować i wyposażyć salę, w której mogliby prowadzić warsztaty dla dzieci.

        Dzięki wygranej w konkursie „Spółdzielnia Pomysłów” ich marzenie o miejscu, w którym będę mogli realizować swoje muzyczne pasje się spełniło. Wyremontowali salę i wyposażyli ją w niezbędne sprzęty. Zlazły się tam między innymi pianino, instrumenty perkusyjne, różnego rodzaju bębny czy grzechotki. Ponadto mnóstwo innych muzycznych elementów, takich jaki płyty, śpiewniki, a nawet karaoke.  Sala jest dostosowana do prowadzenia zajęć w formie warsztatowej, co jest znaczonym uatrakcyjnienie do małych muzyków.

         Uroczyste otwarcie odbyło się 2 czerwca 2017 roku. Jak przekonują organizatorzy tej wspaniałej inicjatywy, efekt przerósł ich najśmielsze oczekiwania, a co najważniejsze także oczekiwania samych dzieci. Remont i wyposażanie to wspólne dzieło rodziców uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół. Wszystko w myśl społecznikowskiej idei.

        Od teraz niepełnosprawne dzieci wraz z rodzicami i opiekunami mogą korzystać z w pełni wyposażonego i co najważniejsze dostosowanego i bezpiecznego pomieszczenia do rozwijania swoich muzycznych pasji. Ich poczynania możecie na bieżąco śledzić na stronie internetowej (www.przystan.kalisz.pl) i profilu na Facebooku (www.facebook.com/Fanpage-Grupy-Wsparcia-Przysta%C5%84-353020651746990/).  Coś nam się wydaje, że o muzycznym klubie MISZ- MASZ z Kalisza jeszcze nie raz usłyszymy. I dosłownie i w przenośni :)