Mali Społecznicy, czyli co zrobić, żeby zaangażować dzieci w działalność społeczną?

Slider_big_dziewczynka
PRAKTYCZNE PORADY
03.12.2017

Dlaczego warto angażować dzieci w działalność społeczną? Bo dzięki temu staną się bardziej wrażliwe i zdolne do empatii.  
W czasach wszechobencego konsumpcjoniuzmu i nakierowania na własne potrzeby, szczególnie ważne jest, aby uczyć dzieci społecznego zaangażowania już od najmłodszych lat. Dzięki doświadczeniom pomagania innym z dzieciństwa, jako dorośli ludzie będą bardziej wrażliwi na krzywdę innych, skłonni do kompromisu oraz pomocy. W jaki sposób to zrobić? Poniżej przedstawimy Wam pewne wskazówki.  

Dzielenie się jako część codziennej rutyny
 

 Uczenie dzieci wrażliwości społecznej możemy zacząć już w codziennym życiu, wplatając elementy dzielenia się do sfer pozornie z tym niezwiązanych. Przykładem może… sposób przekazywania dzieciom kieszonkowego. Przychodzi taki moment, kiedy kilkuletnie dziecko zaczyna coraz częściej wspominać o potrzebie posiadania własnych pięniędzy – na słodycze, wymarzone zabawki itd. Niektórzy rodzice unikają tematu jak ognia i próbują możliwie długo odłożyć go w czasie. Można jednak ten moment sprytnie wykorzystać do nauki dzielenia się i odpowiedzialności. Przykładowo, można zaproponować dziecku, że będzie otrzymywało regularnie pewną kwotę pod warunkiem, że część z niej przeznaczy na pomoc innym. W jaki sposób? Tutaj czas na Waszą kreatywność i odpowiednie nakierowanie młodego człowieka do wybrania odpowiedniego sposobu. Dużo malców uwielbia zwierzęta, a większości miast są schroniska dla bezdomnych psów i kotów. Takie placówki potrzebują zazwyczaj każdej możliwej pomocy. Można więc zachęcić dziecko, aby odkładało ze swoich oszczędności niewielkie kwoty, z których zakupi później np. karmę dla zwierząt i będzie mogło ją wraz z nami zawieść do schroniska, a przy okazji odwiedzić zwierzaki. W ten sposób dziecko będzie miało poczucie sprawczości oraz możliwość poczucia się dumnym ze swojego działania. Prawda, że proste? A to tylko jeden z pomysłów. Mamy nadzieję, że Was zainspiruje:) 

Podpatrywanie dorosłych
 

 Jeśli chcemy wychować młodych społeczników, pokażmy im jak pomagają dorośli. O wiele przyjemniej jest uczyć się czegoś, widząc jaki efekt może to przynieść w przyszłości.To ważne, aby pokazywać proces, jaki musi zaistnieć, aby osiągnąć zamierzone rezultaty. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że dzieci bardzo szybko się niecierpliwią i nudzą, jeśli dane działanie nie przynosi im odpowiedniej dawki wrażeń. Świetnymi okazjami do włączenia dzieci w działalność społeczną mogą być przykładowo: - wspólne szykowanie paczek świątecznych, podczas którego dzieciaki mogą zajmować się pakowaniem darów, cięciem papieru itd. - tworzenie sąsiedzkiego ogrodu społecznego – w takim przypadku możemy wydzielić dla małych społeczników osobną grządki, za którą będą odpowiedzialni, - remontowanie osiedlowej świetlicy / miejsca spotkań – oczywiście nie chodzi o to, aby dzieci uczestniczyły w pracach budowlanych, ale warto zabrać je ze sobą na końcowe działania np. sprzątanie czy urządzanie nowej przestrzeni.