Kim są autorzy zwycięskich projektów III edycji konkursu „Spółdzielnia pomysłów” i jaki jest ich pomysł na zmianę? cz. II

Slider_big_display_lody
TO DZIAŁA
21.12.2015
III edycja konkursu „Spółdzielnia pomysłów” obfitowała w ciekawe inicjatywy, które w niedalekiej przyszłości ożywią okolice Kłębanowic, Szwajcarii Żerkowskiej, Poznania, i Studzieńca. Dziś przedstawiamy dwa z czterech zwycięskich projektów. Pozostałe inicjatywy, które wygrały, poznacie bliżej, klikając w ten LINK.

W punkt!
jest projektem z poznańskiego Starego Miasta, który zakłada stworzenie przestrzeni dla młodzieży – punktu, gdzie w komfortowych warunkach i pod okiem specjalistów młodzi ludzie odnajdą pewność siebie oraz dostrzegą własną wartość.


Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Nie wykluczaj mnie, a właściwie cztery społeczniczki, które swoją wiedzę i kompetencje wykorzystują także poza godzinami pracy w ośrodku kuratorskim dla młodzieży. Organizują specjalistyczne warsztaty i zajęcia, podczas których wychowankowie ośrodka kuratorskiego zdobywają nowe doświadczenia i praktyczne umiejętności. Rozwijają się podczas nich kulinarnie, sportowo, poszerzają swoją wiedzę i uczą się reguł życia społecznego oraz wzajemnego szacunku. Często angażują się w rozmaite akcje przeciwko przemocy i uzależnieniom, a także pomagające innym ludziom. Spędzają czas w konstruktywny sposób, szczególnie w wakacje, kiedy tego czasu mają bardzo dużo. Inicjatorki i grono wolontariuszy starają się, aby ich podopieczni rozwijali swoje talenty i kształtowali swoją osobowość, aby nauczyli się radzić sobie z trudnymi emocjami. Przede wszystkim jednak starają się stworzyć domową atmosferę, w której młody człowiek zostanie wysłuchany.

Młodzi wspólnymi siłami odnowili już swoją bezpieczną przystań. Jednak, aby było w niej przytulniej i aby mogli w niej działać efektywniej, potrzebują wyposażenia sali, materiałów oraz sprzętów do realizacji zajęć. Mamy nadzieję, że wygrana doda Fundacji i jej podopiecznym dodatkowej energii do wspólnej pracy!

W III edycji konkursu Spółdzielnia pomysłów przewidzieliśmy również nagrodę dodatkową dla jednej inicjatywy spośród wskazanych przez Banki Spółdzielcze tworzące Spółdzielczą Grupę Bankową. Zwyciężył pomysł na Muzyczne biesiady Orkiestry Dętej z mieszkańcami Szwajcarii Żerkowskiej przy ognisku. Orkiestra Dęta to wizytówka Żerkowa, profesjonalna formacja, która istnieje od ponad 20 lat. Koncertuje na bardzo wysokim poziomie, a w swoich szeregach ma przedstawicieli wielu pokoleń, którzy chętnie spędzają ze sobą czas, nie tylko na muzykowaniu. Chcieliby razem zrobić coś dla mieszkańców Żerkowa, którego są częścią. Zamarzyły im się spotkania na świeżym powietrzu, podczas których będą występować dla lokalnej społeczności. Brakuje jednak do tego przestrzeni, dlatego chcą wspólnymi siłami zagospodarować plac wokół miejsca ogniskowego w swojej miejscowości – postawić ławki, zasadzić zieleń, położyć bruk. Takie spotkania przy muzyce to sposób na integrację mieszkańców i sposób na obcowanie z kulturą. Orkiestra planuje cykliczne obchody rocznicy śmierci Adama Mickiewicza, połączone z przeglądem orkiestr dętych – chcieliby co roku przenosić słuchaczy do epoki wieszcza. Liczą, że idea przerodzi się w stworzenie mickiewiczowskiej wioski tematycznej, która będzie uzupełnieniem dla Muzeum Adama Mickiewicza w pobliskim Śmiełowie. Orkiestra, dzięki wygranej, chciałaby popracować nad rozwojem swoich umiejętności podczas profesjonalnych warsztatów muzycznych. Zamierzają również reaktywować grupę mażoretek, zapraszając dzieci na warsztaty taneczne. Życzymy powodzenia żerkowskim pasjonatom muzyki!