Kim są autorzy zwycięskich projektów III edycji konkursu „Spółdzielnia pomysłów” i jaki jest ich pomysł na zmianę? cz. I

Slider_big_display_zdj_g__wmne
TO DZIAŁA
09.12.2015
Za nami trzecia odsłona konkursu „Spółdzielnia pomysłów”. Każda kolejna edycja przynosi ogromną liczbę pomysłów na twórczą zmianę w waszym sąsiedztwie. Bardzo nas cieszy, że głowy społeczników aż kipią od nowych idei, a mieszkańcy małych i dużych miejscowości naprawdę chcą zmieniać swoje otoczenie. I o to chodzi!

Łowcy optymizmu z Kłębanowic również wzięli sprawy w swoje ręce. Nie boją się ciężkiej pracy - dzięki niej odnoszą prawdziwe sukcesy. Wspólnie zbudowali boisko do siatkówki, razem postarali się o nowy plac zabaw. Mimo że Kłębanowice liczą jedynie 216 mieszkańców – tylko 45 domów, to chętnych do działania jest wielu. Wprawdzie ton nadaje nieformalna 15-osobowa grupa koordynatorów, ale z powodzeniem zapraszają oni do aktywności całe, kłębanowickie rodziny. W swoich szeregach, jak sami to określają, mają „dziewczyny z siłą strongmanów i mężczyzn o gołębich sercach”. Inicjatywą, którą zgłosili do „Spółdzielni pomysłów”, jest remont starego, wiejskiego klubu. Chcą zmienić go w świetlicę z prawdziwego zdarzenia, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na pogodę za oknem. Mają wizję, jak wykorzystają pomieszczenie – będzie to miejsce na warsztaty z malowania przestrzennego, witrażu, lepienia z gliny, będzie rzutnik z ekranem do nauki i rozrywki. Sąsiadujące ze sobą rodziny – dzieci i ich rodzice będą mieć przestrzeń do wspólnego spędzania czasu w atrakcyjny sposób. Wcześniej jednak kłębanowiccy fachowcy od budownictwa, elektrycy oraz pasjonaci majsterkowania muszą wyremontować przestrzeń. Pomalują ściany, wymienią instalację elektryczną, zamontują grzejnik. W planie jest również wyposażenie w przydatne i przyjazne sprzęty, i oczywiście  taras, aby w cieplejsze dni zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu.

Z tego, co nam wiadomo, praca w Kłębanowicach już wre. Trzymamy kciuki za zwycięskich Łowców Optymizmu!

Dom Seniora, czyli młodzi dla starszych
to inicjatywa we wsi Studzieniec w województwie lubuskim, poprzez którą młodzież chce zbudować pomost pomiędzy pokoleniami.
Nie jest to pierwsza akcja, jakiej podjęli się mieszkańcy Studzieńca. Już od kilku lat rozwijają swoją małą ojczyznę. Prężnie działa u nich Ochotnicza Straż Pożarna, której członkowie sami wyremontowali swoją remizę oraz wóz strażacki. Życie kulturalne natomiast organizuje specjalnie powołane do tego Stowarzyszenie Przyjaciół Studzieńca. Na swoim koncie ma akcje charytatywne, imprezy i wydarzenia lokalne, prowadzi także salę taneczną dla dzieci. Społecznicy przeprowadzili również remont świetlicy socjoterapeutycznej. Zimą spotykali się regularnie, aby odnowić pomieszczenie dla najmłodszych. Dzisiaj świetlica działa aktywnie, jest otwarta codziennie i przyciąga dużą liczbę dzieci. Młodzi nie chcą na tym poprzestać, chcą stworzyć miejsce do spotkań także dla seniorów. Do dyspozycji jest pomieszczenie w byłej szkole w sąsiedztwie świetlicy socjoterapeutycznej, biblioteki i sali tanecznej. Jednak konieczny jest remont. Zaprawieni w bojach społecznicy ze Studzieńca przeprowadzą go sami, a wyposażenie i potrzebne sprzęty kupią, dzięki wygranej w „Spółdzielni pomysłów”. Stowarzyszenie ma pomysł na Dom Seniora – będzie to miejsce, które zintegruje sąsiadów w różnym wieku. Seniorzy podzielą się z młodzieżą swoimi pasjami oraz praktycznymi umiejętnościami manualnymi i kulinarnymi – przekażą lokalną tradycję. Najmłodszym poczytają książki lub udzielą korepetycji. Młodzi z kolei wprowadzą starszych w świat nowych technologii. Będzie to sposób na spędzenie wolnego czasu, dla wielu recepta na samotność, a przede wszystkim platforma łącząca pokolenia. Życzymy sukcesów!

Łowcy optymizmu z Kłębanowic i Dom seniora to dwie z czterech zwycięskich inicjatyw trzeciej edycji konkursu „Spółdzielnia pomysłów”. Już wkrótce poznacie bliżej dwa pozostałe projekty, które wygrały.