Kawiarenki, kawiarenki…

Slider_big_zrzut_ekranu_2015-08-24_o_12.58.46
TO DZIAŁA
24.08.2015
W Polsce od pewnego czasu widać wyraźnie pewien trend – Polacy coraz chętniej korzystają z uroków miasta. Zamiast wypadu na łono natury, często wybierają odpoczynek w kawiarniach i restauracjach, których liczba rośnie w coraz szybszym tempie. Nie ma jednak drugiej takiej kawiarni jak Dobra Kawiarnia. Na czym polega jej fenomen?

Razem z osobami z niepełnosprawnością intelektualną tworzymy Dobrą Kawiarnię przy ul. Nowowiejskiego 15 w Poznaniu, gdzie będzie zatrudnionych 6 osób, byłych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Dla nas osoby z niepełnosprawnością intelektualną są specjalistami od spraw dobrych i prostych - dostrzegamy ich potencjał i czystość intencji.” – czytamy na stronie projektu Dobra Kawiarnia w serwisie PolakPotrafi.pl.
Idea tego miejsca zrodziła się w głowie Dominika Marszałka, prezesa spółdzielni socjalnej. Ponieważ rynek pracy daje niewielkie możliwości osobom niepełnosprawnym, wpadł on na pomysł, by stworzyć przestrzeń, w której podopieczni jego spółdzielni będą pracować i się rozwijać. Kawiarnia, w której znajdą zatrudnienie osoby niepełnosprawne okazała się strzałem w dziesiątkę.

Nim jednak pomysł został wcielony w życie, potrzebne było wsparcie. Na samym starcie udało się co prawda pozyskać pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego, jednak cała inwestycja wymagała większego nakładu finansowego. Aby zebrać resztę potrzebnych funduszy, członkowie spółdzielni skorzystali z serwisu crowdfundingowego PolakPotrafi.pl. W ciągu 50 dni udało się zebrać ponad 20 tysięcy złotych, a marzenia o Dobrej powoli stawały się rzeczywistością. Oficjalne otwarcie kawiarni nastąpiło 31 lipca.Przy ulicy Nowowiejskiego 15 gości wita prosty, nowoczesny wystrój i przestronne, jasne wnętrza, w stonowanych kolorach. Kiedyś był tutaj sklep monopolowy, nie mogło się więc obyć bez remontu. Warto podkreślić, że już na tym etapie w pracę zaangażowane były osoby, które teraz stanowią kadrę Dobrej. Współpraca i budowanie od podstaw czegoś nowego integruje i rodzi poczucie odpowiedzialności za miejsce, które jest wynikiem wspólnego działania. Sukces Dobrej udowadnia, że radość z kooperacji promieniuje i zatacza coraz szersze kręgi. Ludzie, którzy raz odwiedzili kawiarnię, chcą tu wracać.

W inicjatywę angażują się również darczyńcy. Ostatnio jeden z gości podarował Dobrej klimatyzator, który okazał się nieoceniony podczas tegorocznych upałów. Logo tego miejsca to dmuchawiec i trudno wyobrazić sobie coś, co trafniej opisuje atmosferę tego miejsca. Jak czytamy na stronie internetowej (dobra.com.pl), jest on symbolem spełnionych marzeń i dobrej energii. 6 osób, które od lipca 2015 roku tworzą załogę kawiarni, rozprzestrzeniają wokół siebie dobro tak, jak rozprzestrzeniają się pyłki dmuchawca. A wiatr roznosi to dobro po świecie.Wszystkie fotografie pochodzą z fanpage'a Dobrej Kawiarni: www.facebook.com/DobraKawiarnia