Jak zorganizować sąsiedzką wigilię - część 1

Slider_big_swieta_dziewczyna
PRAKTYCZNE PORADY
13.12.2017
 Okres przedświąteczny to doskonały czas na działania społeczne oraz integrację lokalną. Kiedy media bombardują nas komunikatami z zachętami do niekończących się zakupów, a z każdego głośnika przez kilka tygodni słychać te same dźwięki świątecznych przebojów, warto zrobić coś, co przywoła prawdziwego ducha Świąt.  

Z ludźmi i dla ludzi
Sąsiedzka wigilia to wydarzenie, które możecie zorganizować w naprawdę krótki czas. Jeśli uda Wam się zaangażować inne osoby z okolicy i zarazić chęcią wspólnego działania, z czasem organizacja takich wspólnych spotkań może stać się Waszą lokalną tradycją. Szczególnie, jeśli takie spotkanie, oprócz integracji sąsiedzkiej, będzie miało jeszcze jeden szczególny cel – pomoc innym. Może to być zbiórka słodyczy dla lokalnego domu dziecka, albo zbiórka karmy i potrzebnych artykułów do okolicznego schroniska dla psów, a może jest ktoś w Waszej okolicy, kto szczególnie potrzebuje wsparcia przed świętami? Warto rozejrzeć się dookoła, aby znaleźć odpowiedni cel, który chcemy wesprzeć swoimi działaniami. W końcu łatwiej jest przekonać innych do zaangażowania się i pomocy, gdy jej skutki będzie można obserwować na własne oczy.   Poniżej przedstawiamy Wam kilka wskazówek, jak zorganizować takie wydarzenie. Od czego zacząć, kogo się poradzić oraz o czym pamiętać - zarówno w trakcie najintensywniejszych przygotowań, jak i po zakończeniu całego przedsięwzięcia. Czytajcie dalej!  

Termin i miejsce

Na początku ważne jest, aby ustalić termin wydarzenia. Ta magiczna data będzie odtąd pierwszą informacją, którą będziecie podawać innym i wyznaczać tempo przygotowań. Zanim podejmiecie decyzję, pomyślcie o tym, aby był to dzień, w który uczestnikom łatwo będzie wygospodarować trochę wolnego czasu. Następnie trzeba wybrać dobre miejsce. W tej sprawie warto się zwrócić się do rady osiedla. Jej członkowie zapewne będą mogli pomóc wybrać odpowiednią przestrzeń oraz doradzą do kogo się zwrócić, aby załatwić niezbędne formalności.  

Program

Wiadomo, że najlepsza atmosfera rodzi się spontanicznie, jednak w tym wypadku warto zaplanować pewne punkty, które będą integrować uczestników wokół konkretnego działania. Może to być wspólne ubieranie choinki, robienie świątecznych ozdób, a także śpiewanie kolęd (np. połączone w mini pochodem przez osiedle jak odbyło się to w Olsztynie: bit.ly/2AZnpcJ), czy wspomniana wcześniej zbiórka pieniędzy lub przedmiotów na konkretny cel charytatywny.  

Współpraca

Jeśli działacie w grupie (a zalecamy, aby tak właśnie zrobić) zadbajcie o to, aby każdy miał przydzielone konkretne zadanie. Może wydawać się to banalne, ale jeśli nie określicie dokładnie, kto za co będzie odpowiedzialny, wówczas - w najmniej oczekiwanym momencie - może okazać się, że kilka osób zajmuje się tym samym, podczas gdy inne zadania pozostają nieruszone.  

Partnerzy

Postarajcie się również pozyskać partnerów wydarzenia (okoliczną szkołę, przedszkole czy restaurację, sklep), którzy wesprą wydarzenie finansowo, zaoferują swoje produkty albo przyłączą się do wspólnych prac.