Jak wykorzystać Budżety Obywatelskie w działaniach społecznych?

Slider_big_pexels-photo-296886
TO DZIAŁA
27.09.2017
 Coraz więcej polskich miast postanawia przekazywać część rocznego budżetu do dyspozycji mieszkańców. Co to oznacza w praktyce? Jakie możliwości wynikają z tego dla Społeczników?  O tym chcielibyśmy Wam dziś opowiedzieć.           

W określonym terminie mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły działań, które miałyby być zrealizowane i sfinansowane w kolejnym roku przez władze miasta lub przy wsparciu projektodawców. Oczywiście, pomysły te muszą wpisywać się w zadania podejmowane przez samorząd i służyć mieszkańcom. Rolą zgłaszających projekty jest więc - w pewnym sensie - wsparcie koncepcyjne władz lokalnych oraz wskazanie obszarów i konkretnych sposobów, na polepszenie jakości życia mieszkańców. Tematyka działań finansowanych z budżetów obywatelskich jest bardzo  szeroka – od projektów infrastrukturalnych, czyli np. budowy nowej drogi, ścieżki rowerowej czy rewitalizacji parku, po działania kulturalne, społeczne jak np. organizacja festiwali, koncertów, warsztatów, tworzenie miejsc spotkań dla mieszkańców itd. Wiecie już dlaczego postanowiliśmy przybliżyć Wam możliwości budżetów partycypacyjnych? Dokładnie – możliwość zgłaszania projektów społecznych i kulturalnych to doskonałe pole do popisu dla Waszej społecznikowskiej wrażliwości.
          

Pula środków finansowych w budżetach obywatelskich przeważnie dzielona jest na część ogólnomiejską – w obrębie której finansowane są projekty służące wszystkim mieszkańcom danego miasta oraz dzielnicową/rejonową, z której finansowane są pomysły dedykowane konkretnym dzielnicom czy osiedlom. Taki mechanizm to kolejna szansa dla tych, których specjalnością jest działanie w obrębie swojego najbliższego sąsiedztwa. O tym, jakie zasady przyjmowane były dotąd w poszczególnych miastach, możecie przeczytać tutaj: www. urbnews.pl/budzety-obywatelskie-2018.  Pod tym adresem znajdziecie również harmonogramy realizacji budżetów obywatelskich w 2017. Warto zwrócić uwagę, że nabór projektów prowadzony był przeważnie w pierwszych dwóch kwartałach roku, a głosowania odbywały się jesienią. Jeśli więc chcielibyście zgłosić swój projekt w przyszłym roku, to sprawdzajcie informacje o naborze w swoim mieście najlepiej już od stycznia.
          

Na koniec jeszcze jedna ważna rzecz, o której już zapewne słyszeliście, ale warto ją jeszcze podkreślić – o realizacji danego projektu w budżecie obywatelskim, finalnie decydują głosy mieszkańców. Zgłaszając więc swój pomysł, pamiętajcie o tym, aby jego opis był zrozumiały nie tylko dla urzędników, ale przede wszystkim dla osób, które będą miały z niego skorzystać. To właśnie ich musicie przekonać, że warto przeznaczyć wspólne pieniądze na Waszą inicjatywę.
          

Poniżej przedstawiamy Wam kilka ciekawych przykładów działań społecznych zrealizowanych lub zgłoszonych dotąd w ramach budżetów obywatelskich:
 
·  Warszawa: bit.ly/UrsynowskieMurale,
·  Wrocław: bit.ly/ZielonePrzystanki,
·  Białystok: bit.ly/RekreacjaNaJaroszówce,
·  Warszawa: bit.ly/AktywizacjaSeniorów_AktywnośćSportowa
·  Gdańsk: bit.ly/SchroniskoPromyk
·  Poznań: bit.ly/RozbudowaHospicjumPallium  

Szczególnie urzekł nas pomysł zakupu maszyn do szycia dla mieszkańców Krakowa: bit.ly/MaszynyDostępneDlaKażdego. Przyznacie, że pomysł jest wyjątkowo oryginalny? J
  Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do działania. Powodzenia!