Dzień Babci i Dziadka trochę inaczej

Slider_big_pair-406257_960_720
MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
11.01.2017
Dzień Babci i Dziadka nie musi ograniczać się do uczczenia członków naszej rodziny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczynić to święto przyjemnym dla wszystkich seniorów z naszej społeczności lokalnej. Ten dzień niesie ze sobą wyłącznie pozytywne konotacje i jest wspaniałą okazją na zrobienie wspólnie czegoś bardzo miłego.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego jasno pokazują, że społeczeństwo się starzeje. Jednocześnie dzisiejsi seniorzy są nierzadko w bardzo dobrej kondycji psychofizycznej i podejmują wiele aktywności. Rozwijają swoje pasje, uczęszczają na Uniwersytet III wieku, często wspomagają swoje rodziny w opiece nad dziećmi. Są częścią społeczności, z którą mogą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, co często bardzo chętnie czynią. Dzień Babci i Dziadka to świetna okazja by ich wkład docenić i za niego podziękować. Można to zrobić w bardziej lub mniej tradycyjny sposób, przygotowaliśmy kilka pomysłów.


Tradycyjne wzorce

Na terenie, na którym działa lokalna świetlica, dom kultury, biblioteka itp., w których prowadzimy zajęcia z dziećmi, to możemy pokusić się o przygotowanie tradycyjnych, znanych z przedszkoli i szkół podstawowych form uroczystości. Takie „akademie” z przygotowanymi wierszami i piosenkami są formą, w której mniejsze dzieci są w stanie się odnaleźć (dłuższe w formie spektakle są jeszcze często ponad ich siły), a dorosłym naprawdę sprawiają radość. Nie tylko fakt, że dzieci niejednokrotnie są prawdziwie rozczulające, ale także odwołanie do własnych wspomnień sprawiają, że łza się w oku kręci. Jeśli dokonamy świadomego doboru repertuaru, to mamy szansę z poszczególnych części złożyć zgrabną całość.

Rodzicie i dzieci

Jeżeli mamy trochę bardziej zaangażowaną społeczność, to możemy do współpracy zaprosić nie tylko dzieci, ale i rodziców – w końcu średnie pokolenie przede wszystkim ma za co być wdzięczne seniorom. Tutaj spektrum możliwości znacznie się poszerza – możemy przygotować spektakl (z kostiumami i dekoracjami), w którym wystąpią dorośli i dzieci. O ile tylko dysponujemy takimi talentami, to dobrze sprawdzają się wspólne koncerty, zarówno „popisy”, jak bardziej swojskie wersje, z piosenkami, które każdy z obecnych może zaśpiewać. Z pewnością miłym akcentem będzie przygotowanie jakiegoś słodkiego poczęstunku.


Odwrócić role

Można podejść do Dnia Babci i Dziadka z innej strony – tam, gdzie seniorzy (i spotykają się przyj jakiejś twórczej pracy kluby seniora, wszelkie koła itp.), to może być świetna okazja do zorganizowania wystawy i uroczystego wernisażu. Spektrum zainteresowań seniorów jest ogromne – niektórzy zajmują się fotografią, inni malują na szkle, jeszcze inni piszą ikony. Każda okazja by dzielić się swoimi pasjami, czerpać z doświadczeń innych i inspirować się jest dobra. Warto pomyśleć o jakimś szczególnym elemencie wernisażu – często tematyka wystawy będzie najlepszą inspiracją, ale czerpiąc z komercyjnych wydarzeń może to być mini koncert, wykład, pokaz krótkiego filmu.

A gdyby tak iść na bal?


Z pewnością zupełnie niestandardowym pomysłem, ale być może pasującym do naszego lokalnego środowiska, jest zorganizowanie balu z okazji Dnia Babci i Dziadka. Postarajmy się o naprawdę piękną oprawę – przygotujmy dekoracje, eleganckie zaproszenia, muzykę z lat młodości naszych seniorów i pyszne jedzenie, a z pewnością zacni goście będą zadowoleni. Pamiętajmy też o tym, aby to była wspólna zabawa, wielopokoleniowa, aby nasz bal miał szansę budować poczucie wspólnoty, a nie izolacji. Kto wie, może takie obchodzenie tego święta na stałe wpisze się w tradycje naszej lokalnej wspólnoty?