Dobre wrażenie

Slider_big_pexels-photo-541523
MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
07.08.2017
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badania wskazują na to, że mieści się on w 11 sekundach. Choć jest go niewiele, to z pewnością wystarczy, aby przekonać do siebie potencjalnego rozmówcę. Aby zyskać pewność siebie i za nic mieć te kilkanaście sekund warto pamiętać o kilku prostych zasadach.

Absolutne podstawy
...


… o których zawsze warto wspomnieć. Są nimi tak proste kwestie jak pamiętanie o tym, aby dostosować swój ubiór do sytuacji. Innymi słowy: aby na spotkanie biznesowe w siedzibie firmy, nie przyjść w szortach i koszulce. A z drugiej strony, aby na akcję sadzenia drzew nie wybrać się w garniturze. W pierwszym przypadku możemy zostać odebrani jako osoby niepoważnie podchodzące do swoich obowiązków, a tym samym niegodne zaufania. W drugim zaś, na ludzi, którzy pragną się wywyższyć, co z łatwością wybuduje mur między taką osobą a otoczeniem. Wygląd zewnętrzny, mimo że nie jest kluczowy, to odgrywa sporą rolę w budowaniu pozytywnego wrażenia. Kiedy chcemy wywrzeć dobre pierwsze wrażenie, pamiętajmy o tym, aby strój był schludny i skromny. Awangardowe rozwiązania lepiej zostawić na chwilę, kiedy z nowo poznanymi osobami nawiążemy lepszy kontakt.

Uśmiech

To jedna z ważniejszych kwestii. Dobry humor i pogoda ducha sprawia, że ludzie chętniej przebywają w otoczeniu takiej osoby. Drugą korzyścią płynącą z uśmiechu jest to, że pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Osoby smutne, często wywołują w nas współczucie i chęć pomocy, jednak w perspektywie czasu, staramy się ich unikać, aby nie chłonąć negatywnej energii. Nie zapominajmy więc nigdy o uśmiechu!
 

Zmysły

Nie pozwólmy, by nasz rozmówca miał wrażenie, że rozmawia z powietrzem. A bardzo łatwo jest sprawić takie wrażenie, uciekając wzrokiem na boki czy nie podejmowanie wątków rozmowy. Istotne jest to, aby rozmówca wiedział, że go słuchamy. Dlatego jeśli jego wypowiedź trwa długo, nie przerywajmy mu, ale za pomocą ruchów głowy i ciała, dajmy do zrozumienia, że cały czas nasza uwaga jest skierowana tylko na niego. Warto być ciekawym drugiego człowieka.

Uścisk dłoni

Pewny uścisk dłoni świadczy o energii i woli działania. Jest oznaką zdecydowania i odwagi. Pamiętajmy więc o tym, aby witając się z nowo poznaną osobą w ten sposób pozwolić jej zasygnalizować pewne cechy naszego charakteru, które w pełni może poznać dużo później. Wykorzystajmy tę okazję!

Głos

Warto pamiętać o poprawnej wymowie i o tym, aby nasz rozmówca nie musiał nadstawiać ucha kiedy oczekuje naszej odpowiedzi. Odpowiednio głośny i pewny ton głosu dodatkowo wzmacnia w odbiorcy nasze poczucie pewności siebie.


Mowa ciała

To co mówimy, i jak jest to odbierane, nie zależy jedynie od wypowiadanych przez nas słów. Nasz rozmówca zanim nas usłyszy – zobaczy nas. Dlatego zarówno nasza postawa, mowa ciała, jak i wspomniane już utrzymywanie kontaktu wzrokowego jest tak istotne. Powinniśmy pamiętać o tzw. postawie otwartej. Nie krzyżować rąk na wysokości piersi, wręcz przeciwnie, warto mieć je swobodnie opuszczone wzdłuż ciała.

Bądź spokojny


To bywa najtrudniejszą do przestrzegania zasadą. Rozmowy z nowymi ludźmi często potrafią nas sparaliżować. Nie możemy na to pozwolić. Stres, podobnie jak pośpiech, jest złym doradcą. Pamiętajmy o tym, że naszym rozmówcą jest człowiek, taki sam, jak my. Działają na nas te same mechanizmy i podlegamy tym samym prawom. Takie symboliczne zrównanie interlokutorów powinno pomóc w budowaniu równorzędnej relacji, wolnej od niepotrzebnego zdenerwowania