Dawać wędkę, a nie rybę. Niestandardowe pomysły na pomaganie

Slider_big_adventure-1807524_1920
TO DZIAŁA
04.04.2017
Pomaganie jest bardzo trudne, a skuteczne niesienie pomocy jest wręcz prawdziwą sztuką. Co to jest skuteczna pomoc? To działanie, które trwale zmienia sytuację. Najczęściej do tej zmiany nie wystarczy zaangażowanie pomagającego, ale konieczne, a nawet przesądzające o powodzeniu akcji, jest zaangażowanie osoby, której pomoc jest udzielana. Nie zawsze się to udaje.  

Skuteczna pomoc

Każdy z nas niejednokrotnie angażował się w pomoc innym. Osobiście, poprzez różne zbiórki, wpłaty itd. W Polsce jest możliwy udział w wielu akcjach, które mają na celu niesienie pomocy lub udzielenie wsparcie. Szczególnie w sytuacjach kryzysu, nieprzewidzianej tragicznej sytuacji, która kogoś dotknęła, istotne jest szybkie działanie. Natychmiastowe rozwiązanie podstawowych problemów bytowych dla rodziny, której żywioł zabrał dobytek życia, nagła choroba czy wypadek ograniczyły możliwości normalnego życia itp. jest niezwykle ważne. Nasza psychika potrzebuje czasu i realnego wsparcia, abyśmy mogli oswoić się z nową sytuację i być może znaleźć jakieś metody rozwiązania sytuacji, w której się znaleźliśmy. Jednak wspieranie osób, które w sytuacjach problemowych funkcjonują na co dzień, wymaga długoterminowego planowania i zupełnie innego podejścia. W przypadku pomocy osobom dotkniętym biedą, alkoholizmem, czy patologią pomoc materialna nie zda egzaminu, jeśli nie będzie się wiązała z nowymi możliwościami dla osób, którym pomoc jest udzielana. W niektórych przypadkach może wręcz utrwalić dysfunkcje i wytworzyć przekonanie, że nie trzeba się troszczyć o pewne aspekty swojego życia, ponieważ zawsze znajdzie się instytucja czy osoba, która nas w tym wyręczy. Jednym zdaniem: należy dawać narzędzia i możliwości do działania, a nie zaspokajać potrzeby.  

Biedni, znaczy głodni

Kura na Madagaskar to projekt, który jest bardzo prosty w swoim działaniu i opiera się na prawdziwym założeniu, że jednym z głównych problemów ludzi bardzo biednych jest głód i niedostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Przyczyny chronicznej, często tzw. dziedzicznej biedy mogą być bardzo różne – niezaradność życiowa, brak odpowiednich wzorców, region świata, w którym się żyje i in. Jednak niezależnie od różnych powodów, wspólnym mianownikiem jest niedożywienie. Można próbować zbierać i przekazywać produkty spożywcze, ale Ojciec Piotr Koman OMI, pracujący na Madagaskarze jako misjonarz, wpadł na lepszy pomysł. Postanowił zorganizować zbiórkę i wspierać plemiona żyjące na Madagaskarze dając im źródło pokarmu, a nie tylko sam pokarm. Każdy z nas może sfinansować wysłanie kury na egzotyczną wyspę, gdzie będzie znosić jajka i karmić nimi ludzi. Warunki panujące na wyspie nie gwarantują możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych nawet ludziom bardzo pracowitym. Posiadanie kurnika wiąże się z różnymi obowiązkami i daje możliwości podnoszenia jakości własnego życia dzięki własnej pracy.  

Rowerem dla Afryki

Ideą wspierającą poczucie odpowiedzialności za jakość swojego życia i funkcjonowanie rodziny jest Asante Bamboo Bikes. To przedsięwzięcie łączy osiąganie zysku finansowego ze społecznym. Jest to przedsiębiorstwo społeczne, które produkuje ręcznie wykonane bambusowe rowery w Ghanie i Polsce, charakteryzujące się świetnym designem. Rowery są obecnie bardzo modnym środkiem transportu, a dzięki tej inicjatywie, kupując rower mamy możliwość wsparcia realnej zmiany w Afryce. W ramach projektu są przeprowadzane szkolenia zawodowe i jest organizowane zatrudnienie przy produkcji ram do rowerów dla mieszkańców wiejskiego regionu. Każdy zakupiony rower finansuje dodatkowo jedno stypendium edukacyjne dla uczniów. Dzięki oferowaniu zatrudnienia i zwiększaniu szans edukacyjnych Asante Bamboo Bikes realnie wpływa na zmianę poziomu życia i stwarza nowe możliwości rozwoju kolejnym pokoleniom.