Bądź społecznie odpowiedzialny! 10 porad na co dzień, jak być społecznie odpowiedzialnym.

Slider_big_ros_lina
MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
15.03.2017
 Zmieniać świat można wielkimi ideami i projektami, ale też małymi, codziennymi czynnościami. Poniżej prezentujemy 10 prostych sposobów, na to, jak być społecznie odpowiedzialnym w codziennym życiu.  

Odpowiedzialne kupowanie – korzystajmy z usług lokalnych firm, małych sklepików oraz dostawców, którym otoczenie społeczne również nie jest obojętne. Przykładem są inicjatywy typu www.transparentshopping.com, w których dostawcy deklarują m.in. pełną przejrzystość cen oraz przekazywanie 3-5% kwoty z każdego sprzedanego towaru na cele prospołeczne.
 

Wymiana i oddawanie rzeczy
- zamiast wyrzucania niepotrzebnych ubrań, butów czy sprzętów domowych można je sprzedać na pchlich targach czy w internecie lub oddać potrzebującym. Dzięki temu nie powiększą one – i tak ogromnych już -składowisk odpadów, zyskując drugie życie. Takie działanie zachęci nas automatycznie do bardziej rozważnego nabywania nowych przedmiotów oraz kupowania już rzeczy używanych.
 

Segregacja odpadów
– jak wiadomo, szkło i papier można wykorzystać powtórnie, a plastik rozkłada się bardzo długo. Jeśli już na etapie wyrzucania posegregujemy te tworzywa, łatwiej będzie je odzyskać powtórnie, a także sprawić, aby te szkodliwe dla środowiska odpowiednio zutylizować. To samo tyczy się zużytych baterii, leków czy sprzętów AGD. Nie wyrzucajmy ich nigdy do tzw. ogólnego zbiornika, ale szukajmy specjalnych punktów do tego przeznaczonych.
 

Oszczędzanie papieru – nie każdego maila trzeba drukować, a kartki zużyte tylko z jednej strony można wykorzystać ponownie do codziennych notatek. Im mniej papieru zużywamy, tym mniej drzew musi zostać ściętych – warto o tym pamiętać.
 

Redukowanie plastiku wokół siebie
- sklepy powoli oduczają nas korzystania z plastikowych toreb, jednak nadal jest ich bardzo dużo w codziennym użyciu. Warto zaopatrzyć się np. w lnianą torbę, która jest na tyle lekka i mała, że można nosić ją stale przy sobie. Inną dobrą praktyką jest wybieranie produktów, sprzedawanych w opakowaniach biodegradowalnych. Coraz więcej producentów umieszcza takie informacje na etykietach.
 

Ekologiczne sprzątanie
– drogie detergenty zawierające szkodliwe substancje (i sprzedawane w plastikowych opakowaniach!) możemy z powodzeniem zastąpić produktami z naszej kuchni. Soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy ocet są niezastąpione w pozbywaniu się kamienia, tłustych zabrudzeń oraz odświeżania powierzchni.

Rower lub spacer zamiast samochodu
– na co dzień wdychamy bardzo dużo zanieczyszczeń, a jak wiadomo nasze samochody są jednymi z ich głównych dostarczycieli. Warto więc przekonać się do pokonywania krótkich tras pieszo lub na rowerze. Wpłynie to dobrze nie tylko na środowisko, ale także na naszą kondycję i zdrowie.


Prosta dobroczynność 
– podziel osobisty budżet tak, aby regularnie przeznaczać jakąś kwotę na wspieranie innych – może to być np. kupowanie karmy do schroniska dla zwierząt, czy regularne wspieranie wybranej organizacji. Nieważne że kwota czy skala pomocy będzie niewielka, ważne że będzie. Pomyśl sobie, że jeśli więcej osób pójdzie w Twoje ślady, to potrzebujący to odczują.

Oszczędzaj wodę i energię elektryczną
– dzięki temu naturalne zasoby Ziemi wystarczą ludziom na dłużej. Zamiast długich kąpieli częściej korzystaj z prysznica, zakręcaj wodę gdy myjesz zęby, nie zostawiaj włączonego światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, odłączaj ładowarkę po naładowaniu telefonu oraz nie zostawiaj sprzętów elektronicznych w trybie czuwania.
 

Inspiruj znajomych i rodzinę
– im więcej osób “zarazisz” prospołecznymi praktykami, tym lepiej.
   

Wprowadzenie tych prostych nawyków w życie sprawi, że bez wielkiego wysiłku staniemy się bardziej przyjaźni dla środowiska, w którym żyjemy – zarówno tego społecznego, jak i przyrodniczego. Przy okazji też - skorzystają na tym nasze finanse :)