Babcia i dziadek na wychodnym. O miejscach integracji seniorów.

Slider_big_seniorzy
TO DZIAŁA
25.10.2017
Starsze osoby mają tendencję do zamykania się w czterech ścianach swoich mieszkań lub koncentrowania na problemach swoich bliskich. A przecież sami również mają prawo do rozrywki i ciekawego spędzania wolnego czasu. Warto więc im podpowiedzieć jak to zrobić, zachęcić do udziału w różnych aktywnościach i spotykania się z ludźmi. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji.     

Kluby seniora
Kluby seniora to stowarzyszenia działające zazwyczaj przy domach kultury, radach osiedli, organizacjach pozarządowych, czy parafiach. Ich celem jest integracja oraz aktywizacja osób starszych w danej miejscowości lub dzielnicy. W takich miejscach można znależć bardzo bogatą ofertę aktywności: od spotkań okolicznościowych, wasztatów oraz prelekcji w siedzibach klubów po wspólne zajęcia sportowe, wyprawy do lasu, rajdy, wieczorne wyjścia do teatrów i kin czy wyjazdy turystyczne. Wszystkie atrakcje zorganizowane są tak, aby uczestnicy ponosili minimalne koszty lub wcale. Jedynym kryterium przyjęcia do grona członków i możliwości korzystania z pełnej ofery klubów jest wiek, zazwyczaj od 55 lub 60 lat. Niektóre z takich klubów aktywnie współpracują także z restauracjami, kawiarniami , lokalnymi firmami i instytucjami kultury w danym mieście, tworząc listę tzw. miejsc przyjaznych seniorom. Taka lista powstała np. w Poznaniu, znajdziecie ją na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych: bit.ly/2tWoJMP.  
Poniżej kilka linków do przykładowych klubów seniorów: 
Kraków - www.dlaseniora.krakow.pl
Warszawa - www.senioralna.um.warszawa.pl/
Poznań - www.centrumis.pl
Łódź – www.seniorzy.uml.lodz.pl  
Poszukajcie takiego klubu w Waszej miejscowości i zaprowadźcie tam swoich dziadków :)  

Uniwersytety Trzeciego Wieku

“Wychodne” babci czy dziadka nie zawsze oznaczać musi wieczorne wyjście, czy wycieczkę turystyczną. Niektórym starszym osobom bardzo podoba się możliwość posiadania regularnego obowiązku i robienia czegoś pożytecznego – jak na przykład poszerzania swojej wiedzy i zdobywania nowych umiejętności. Tutaj doskonale sprawdzają się tzw. Uniwersytety Trzeciego Wieku, oferujące wykłady i zajęcia z różnych dziedzin (pisaliśmy też o nich tutaj: bit.ly/AktywizacjaSeniorów). Obecnie, na terenie całej Polski działa ponad 600 takich placówek. Nietrudno więc je znaleźć, zarówno w dużych aglomeracjach jak i w małych miejscowościach.  

Być na bieżąco

Jeśli mamy do czynienia z osobami starszymi, które nie “boją” się internetu i chętnie zasiadają przed komputerem, warto polecić im śledzenie stron, na których znajdą ciekawe oferty dla siebie. Poniżej wybraliśmy kilka z nich: 
www.zdrowy-senior.org
www.brawosenior.pl
www.seniorzy.pl
www.happysenior.pl