5 rad, jak dobrze wejść w nowy rok

Slider_big_nine-kopfer-zcaimzxhtpg-unsplash
PRAKTYCZNE PORADY
29.12.2017
 „Nowy rok, nowy/a ja” – takie zdanie na początku stycznia można usłyszeć bardzo często. Wiadomo, zmiana kalendarza zachęca nas także do zmiany w naszym życiu. Jednak, co zrobić, żeby ten nowy rok faktycznie rozpoczął się dla nas dobrze? Przygotowaliśmy dla Was kilka podpowiedzi i nie, nie ma tam nic o zapisywaniu się na siłownię :) 


1. Wypisz wszystko, co dobrego spotkało Cię w ubiegłym roku  
Jedynym sposobem na rozpoczęcie nowego rozdziału jest zamknięcie poprzedniego. Idąc dalej metaforą książki. Nie uda nam się przeczytać i zrozumieć nowego rozdziału bez znajomości poprzedniego. Podobnie jest z nowym rokiem. Dlatego warto pod koniec roku albo na samym jego początku powspominać i wypisać wszystko, co dobre spotkało Cię w ubiegłym roku. Ważne tylko żeby były to dobre rzeczy. Dzięki temu popatrzysz na siebie i swoje życie z perspektywy i dostrzeżesz, że przecież nie jest tak źle. Jeśli jesteś typem fotografa bardzo fajną pamiątką na późniejsze lata, może okazać się album ze zdjęciami. Ułożenie ich chronologicznie i opatrzenie podpisami z pewnością nie tylko ułatwi, ale też uatrakcyjni Twoje podsumowanie.  
   
2. Stwórz słoik szczęścia  
 Mała rzecz, a potrafi uratować nawet najbardziej podły dzień. Zacznijmy od tego, że „słoik szczęścia” ma dwie wersje. Pierwsza – tworzona na bieżąco i druga – wykorzystywana na bieżąco.
· „Słoik szczęścia” tworzony na bieżąco wymaga od Ciebie kilka minut w ciągu dnia. Postaw słoik i małe karteczki w miejscu, które widzisz codziennie. Twoje zadanie jest proste. Po każdym małym sukcesie zapisuj go i wrzucaj do tego magicznego miejsca. Może być to umycie okien czy organizacja przyjęcia dla przyjaciół. Tylko od Ciebie zależy, co tam się znajdzie. Zapytacie po co? Otóż, gdy pojawi się dół, gorszy dzień weź słoik w ręce i przeczytaj te małe motywatory. Kopniak do dalszego działania gwarantowany.
·  Słoik szczęścia wykorzystywany na bieżąco robi się raz, zazwyczaj na rok. Na małych karteczkach wypisujesz 365 motywujących zdań i wyciągasz codziennie tylko jedno. Kto nie uśmiechnąłby się rano, gdy na kartce zobaczy „Dasz radę”? Od razu dzień staje się piękniejszy :)

3. Zaplanuj coś  
 Już dawno uwodniono, że powinno się planować. Nie ważne czy jest to podróż dokoła świata czy zakupy. Dzięki planowaniu przejmujemy inicjatywę i zwiększamy swoje szanse na sukces. A co najważniejsze, mamy cel, realny cel, który zamierzamy spełnić. Warto także w swoje plany zaangażować inne osoby. Będziecie się wzajemnie motywować, przez co cel będzie łatwiejszy do zrealizowania. Każdy czasem potrzebuje takiej motywacji.  

4. Zrób coś dla innych, bezinteresownie  
 Nie musi to być coś wielkiego. Pomóż starszej sąsiadce zrobić zakupy, zabierz na spacer psa ze schroniska, podziel się swoim czasem albo doświadczeniem z lokalną organizacją, która na przykład przygotowuje zabawę karnawałową. Nie liczą się wydatki z Twojej strony, tylko poświęcona energia. Uwierz, taki małe rzeczy cieszą najbardziej i potrafią dać kopa do działania na cały nadchodzący rok.  

5. Poznaj ludzi, z Twojego najbliższego otoczenia  
 Bardzo często podkreślamy, jak ważne jest nawiązywania kontaktów z ludźmi, którzy otaczają nas każdego dnia. Odpowiedz sobie na pytanie: Czy znam moich sąsiadów? Czy znam Panią w osiedlowym sklepiku? Jeśli nie, to czas najwyższy to zmienić. I nowy rok jest do tego idealnym momentem. Może zorganizuj zabawę karnawałową w pobliskiej świetlicy, albo najzwyczajniej zaproś sąsiadów na kawę i ciasto. Nigdy nie wiadomo, ile możecie wspólnie zdziałać, a to może być początek bardzo udanej współpracy.