3U – czyli jak być EKO na co dzień? Cz.1

Slider_big_3u
MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
20.02.2018
O tym, że warto i powinno się żyć ekologicznie wie niemal każdy. Większość z nas chciałaby również wprowadzić to przesłanie w życie. Tylko jak? Co należy zrobić, aby życie z poszanowaniem środowiska naturalnego weszło nam w codzienny nawyk? Z pomocą przychodzi nam właśnie 3U J „Unikaj”, „użyj” oraz „utylizuj” to trzy proste słowa, które pozwolą Wam żyć bardziej ekologicznie na co dzień. Co dokładnie się za nimi kryje? Dziś opowiemy Wam szerzej o pierwszym z nich.  

Unikaj


kupowania zbędnych rzeczy.
To wydaje się oczywiste, dopóki nie zajrzymy do swoich szaf czy piwnic. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie dał skusić się promocji i nie kupił czegoś, czego potem nigdy nie użył. Sezonowe wyprzedaże, promocje typu kup 2 w cenie jednego itd. powodują, że nabywamy produkty, które tak naprawdę nie są nam potrzebne. A przynajmniej nie w tak dużych ilościach. Dobrym sposobem na oduczenie się np. nadmiernego kupowania ubrań jest zrobienie porządku w swojej szafie – okaże się wówczas, że tak naprawdę chodzimy w jakiś 30% rzeczy, a reszta leży nieużywana. Spakowanie nienoszonych ubrań pokaże nam prawdziwą skalę tego, ile niepotrzebnych rzeczy posiadamy w swoim domu. Być może wówczas nie zdecydujemy się na kolejną parę spodni czy bluzę tylko dlatego, że ich cena została obniżona o połowę.  

Opakowania


Kolejne co możemy zrobić, to zwracać uwagę na opakowania, w których znajdują się kupowane przez nas produkty. Dobrym przykładem są kosmetyki, np. pasta do zębów. Oprócz tego, że znajduje się ona w plastikowej tubce, to do tego jest jeszcze zapakowana w kartonowe pudełko. Podobnie jest z kremami - plastikowe czy szklane słoiczki, w których znajduje się kosmetyk również umieszczane są w pudełkach, które zaraz po otwarciu wyrzucamy do kosza. Czy naprawdę potrzebujemy dwóch opakowań? Oczywiście, że nie. Podobnie jest z żywnością. Kasze, ryż, herbaty czy nawet cukier, pakowane są w plastikowe woreczki, a do tego w kartoniki. Wielu z nas przechowuje takie rzeczy w swoich kuchniach w specjalnych pudełkach do tego przeznaczonych. W tych przypadkach oba opakowania lądują od razu w śmiechach.  

Bez pudła

No tak, powiecie – no ale w jakiś sposób trzeba te produkty kupować. Przecież to nie nasza wina, że są tak zapakowane, nie mamy przecież wpływu na producentów. Oczywiście wszystko prawda. Mamy jednak wybór – a on polega na tym, że dwóch opakowań ryżu, czy kaszy możemy wybrać, to które wykonane jest po pierwsze z mniejszej liczby warstw oraz z ekologicznych materiałów. Ponadto, możemy również starać się robić zakupy w miejscach, gdzie wymienione towary można kupić na wagę oraz przynosząc własne opakowanie. Jak to własne opakowanie? Dokładnie! Sklepy bez opakowań to trend, który coraz bardziej rozpowszechnia się w Polsce. Nowy sposób zakupów polega na tym, że każdy klient może przynieść własne opakowanie, do którego zostanie zapakowana dokładna ilość produktu, który zamierza kupić. Jeśli ktoś nie ma własnego opakowania, sprzedawcy oferują opakowanie ekologiczne w pełni degradowalne. W Warszawie już od 2015 roku funkcjonuje sklep ze zdrową żywnością „Nagie z Natury” (linkowanie: http://nagieznatury.pl/), w Szczecinie „Zmień.to” (linkowanie: www.zmien.to ), a we Wrocławiu Sklep bez Pudła (linkowanie: www.sklepbezpudla.pl), gdzie oprócz żywności można kupić także ekologiczne kosmetyki). Sprawdźcie w swoich okolicach. Być może od dawna możecie korzystać z takiego miejsca, a nawet o tym nie wiecie!