Grupa docelowa
Przed przystąpieniem do realizacji projektu należy jednak rozpoznać potrzeby lokalnej społeczności. Gdy będziemy tworzyć repertuar kina, warto przeanalizować strukturę wiekową grupy docelowej projektu i zadać sobie pytanie, czy na naszym osiedlu dominują seniorzy, osoby w średnim wieku czy może młodzież? Warto zadbać o dobór filmów odpowiednich do grupy wiekowej. Albo jeszcze lepiej - dać mieszkańcom możliwość współtworzenia kinowego repertuaru.
Miejsce
Pierwszym krokiem do stworzenia plenerowego kina jest znalezienie odpowiedniego miejsca, które umożliwi odtwarzanie filmów i pomieści widownię. Może to być skwer, podwórko, park lub łąka. Projekcje mogą się odbywać na specjalnie do tego przeznaczonym ekranie. Możemy jednak wykorzystać w tym celu także okoliczną architekturę, np. ścianę budynku. Aby zorganizować pokaz filmowy, należy pamiętać o pozyskaniu zgody właściciela terenu na organizację tego typu imprezy.
Sprzęt
Kolejnym krokiem jest zapewnienie odpowiedniego sprzętu. Mowa tu zarówno o urządzeniach audiowizualnych, niezbędnych do emisji filmu (m.in. ekran, projektor, głośniki o odpowiedniej mocy), jak i o miejscach siedzących dla publiki. W tym celu warto zorganizować sąsiedzką zbiórkę leżaków czy kurzących się w piwnicach krzeseł, które posłużą za kinowe fotele. Jeśli chcemy, by naszym seansom towarzyszył drobny poczęstunek, zadbajmy o pozyskanie stołu i zaproszenie mieszkańców do przygotowania przekąsek oraz napojów. Pamiętajmy, że w miejscach publicznych obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych.
Promocja
Gdy mamy już odpowiednie miejsce, sprzęt i repertuar, należy zadbać o reklamę naszej inicjatywy. Stworzenie wydarzenia na Facebooku, wydrukowanie ulotek czy plakatów, a przede wszystkim wykorzystanie poczty pantoflowej pozwoli nagłośnić seanse kina plenerowego i zapewnić pełną widownię. Mamy nadzieję, że kino pod chmurką zainspiruje Waszych sąsiadów do bliższego poznania siebie nawzajem.
Przykłady potencjalnych zagrożeń dla realizacji projektu, czyli o czym warto pamiętać?
- Odtwarzając film publicznie, należy pamiętać o wypożyczeniu lub wykupieniu specjalnej kopii przeznaczonej do rozpowszechniania oraz licencji, która - w myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - umożliwi legalną emisję filmu poza środowiskiem domowym. Konieczne jest w tym wypadku zawarcie umowy licencyjnej ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich (organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi) i wniesienie odpowiedniej opłaty.
- Obowiązkiem organizatora imprez takich jak kino plenerowe jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom oraz odpowiednie uzgodnienia z właścicielem terenu, na którym chcemy je zorganizować.
- Gdyby Wasza impreza cieszyła się bardzo dużym powodzeniem i przekroczyła próg 1000 uczestników, wówczas jesteście zobowiązani do przestrzegania warunków zapisanych w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod tym linkiem: http://bit.ly/1O8IcLP.
- jeśli pokazy kinowe mają się odbywać w pobliżu budynków mieszkalnych, pamiętajmy o obowiązującej po godz. 22:00 ciszy nocnej.
Pomysły na dalszą animację
Jeśli sąsiedzkie kino plenerowe spotka się z pozytywnym odbiorem, a lokalna społeczność będzie miała apetyt na więcej, w kolejnych sezonach warto rozszerzyć jego formułę. Można dołączyć do projektu warsztaty filmowe dla najmłodszych widzów lub zorganizować rodzaj DKF-u, czyli dyskusji po każdym filmie, np. z udziałem ekspertów. Można też kontynuować działalność poza sezonem letnim, co będzie od nas wymagało pozyskania odpowiedniego lokalu. Wszystko po to, by sąsiedzkie kino stało się kulturalnym i towarzyskim sercem dzielnicy, wsi czy ulicy.