Display_boisko_do_gry

Boisko do gry

Boisko do gry w piłkę to pomysł na integrację zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych sąsiadów. Wystarczy wygospodarować odpowiednią przestrzeń, wytyczyć murawę, postawić bramki i grać w najlepsze. Nie potrzeba wiele, by rozniecić w sąsiedztwie ducha piłkarskiej rywalizacji i mobilizować do integracji przez sport. W końcu gra zespołowa to świetny pretekst do nawiązywania i pogłębiania relacji.

Miejsce

Aby stworzyć boisko do piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki należy zacząć id znalezienia odpowiedniego miejsca i dokonania niezbędnych uzgodnień z właścicielem terenu. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujemy, możemy pokusić się o profesjonalne, pełnometrażowe boisko ze sztuczną murawą i ogrodzeniem lub zwykły trawnik do kopania piłki z dwoma bramkami lub siatką.

Prace realizacyjne

Do przygotowania boiska potrzebna będzie budowa bramek, wytyczenie linii, zakup piłek, pachołków treningowych lub innego sprzętu. Do pracy przy stworzeniu i utrzymaniu boiska warto zaangażować sąsiadów. Pamiętajmy, że 
– oprócz pracy przy budowie boiska – do naszych obowiązków będzie należało dbanie o jego stan techniczny czy regularne koszenie trawy.

Turnieje

Aby “rozhulać” nasze boisko i uświadomić sąsiadom jego istnienie, warto organizować na nim cyklicznie turnieje piłkarskie i inne sportowe potyczki. Dzięki temu, boisko zapisze się na mapie naszego osiedla czy wsi jako miejsce sąsiedzkiej rekreacji i integracji.

Zagrożenia dla realizacji projektu 
 o czym warto pamiętać?
  • Zagrożeniem może okazać się brak odpowiednich zezwoleń na dokonywanie zmian w przestrzeni. Pamiętajmy, że każdy teren ma swojego właściciela – może nim być miasto, gmina, wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia lub prywatny właściciel. Zawsze należy zwrócić się do niego po odpowiednie zgody na zagospodarowanie przestrzeni i uzyskanie zgody na budowę boiska.
  • Budując jakikolwiek obiekt, obowiązują nas przepisy prawa budowlanego. Przed stworzeniem boiska należy zorientować się w kwestii potrzebnych zezwoleń na budowę lub konieczności zgłoszenia go do odpowiednich instytucji.
Pomysły na dalszą animację

Animacja boiska powinna przebiegać spontanicznie, choć od czasu do czasu warto ją napędzać ciekawymi wydarzeniami. Może będzie to trening z piłkarzem lokalnej drużyny, osiedlowa szkółka piłkarska albo wakacyjny festyn sportowy? Pomysły na zagospodarowanie przestrzeni boiska są na wyciągnięcie ręki.