Display_amfiteatr_na_skwerze

Amfiteatr na skwerze

Miejskie amfiteatry, niegdyś spotykane w wielu miastach, dziś odchodzą w zapomnienie. Czemu by nie wskrzesić tej idei w swoim sąsiedztwie? Podwórkowa scena może stać się areną lokalnych działań, konferencji, występów czy spektakli teatralnych.

Miejsce

Scena nie musi być wielka, dlatego możemy ją zlokalizować na skwerze, w parku, a nawet na dziedzińcu. Może przyjąć formę zwykłego podestu lub bardziej rozbudowanego i zadaszonego amfiteatru połączonego z miejscami siedzącymi dla widowni. Po wyborze odpowiedniego miejsca, należy skonsultować się z właścicielem terenu i pamiętać o przepisach prawa budowlanego, które regulują, jaki rodzaj zgłoszenia lub pozwolenia obowiązuje nas przy budowie tego typu obiektu.

Materiały i grupa inicjatywna

Scena nie może powstać bez odpowiednich materiałów i zaangażowania ludzi. Stworzenie projektu, zdobycie budulca i sprzętu warto zorganizować z pomocą sąsiadów, mobilizując ich do wspólnego działania podczas budowy amfiteatru.

Działania

Oczywiście, postawienie sceny nie jest celem samym w sobie. Grunt, żeby coś się na niej działo. Dlatego już przed budową amfiteatru warto rozważyć wydarzenia i imprezy, które chcemy umieścić w naszym repertuarze. Może na naszym osiedlu działa lokalny teatr, może ktoś z naszych sąsiadów ma zacięcie kabaretowe lub gra na instrumentach? Organizacja wydarzenia, które pozwoli poznać się sąsiadom, zainauguruje działanie amfiteatru i być może stanie się przyczynkiem do dalszych działań.

Zagrożenia dla realizacji projektu - o czym warto pamiętać?
  • Zagrożeniem może okazać się brak odpowiednich zezwoleń na dokonywanie zmian w przestrzeni. Pamiętajmy, że każdy teren ma swojego właściciela – może nim być miasto, gmina,  wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia lub prywatny właściciel. Zawsze należy zwrócić się do niego po odpowiednie zgody na zagospodarowanie przestrzeni i uzyskanie zgody na budowę amfiteatru.
  • Budując jakikolwiek obiekt, obowiązują nas przepisy prawa budowlanego. Przed postawieniem sceny należy zorientować się w kwestii potrzebnych zezwoleń na budowę lub konieczności zgłoszenia go do odpowiednich instytucji.
Pomysły na dalszą animację

Dalsza animacja amfiteatru to kolejne spektakle, występy, koncerty i pikniki. Otwarta scena z pewnością będzie przyciągać lokalnych artystów i mobilizować do wspólnego spędzania czasu.