Display_warsztaty_budowy_karmniko_w

Warsztaty z budowy miejskich domków lęgowych i karmników dla ptaków

Dbanie o lokalną wspólnotę to nie tylko aranżowanie podwórek i tworzenie miejsc spotkań. To także edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej, szczególnie wśród najmłodszych członków społeczności. A przy okazji – pomoc zwierzakom w przetrwaniu zimy i powiększaniu populacji.

Jednym ze sposobów działania w tym obszarze jest organizacja warsztatów, których efektem będzie zbudowanie przez dzieciaki budek lęgowych i karmników dla ptaków. Przy okazji, oprócz prac stolarskich i konstrukcyjnych, dzieci uczą się odpowiedzialności za zwierzęta i edukują się przyrodniczo.

Scenariusz i prowadzenie

Do prowadzenia tego typu warsztatu warto zaangażować osobę z darem do majsterkowania. Może w naszym otoczeniu znajdzie się wolontariusz z talentem stolarskim? Może warto skontaktować się z warsztatem stolarskim w okolicy i poprosić o wsparcie? Poza praktycznymi umiejętnościami, spotkanie ma być także polem do przyrodniczych eksperymentów i wymiany wiedzy. Dlatego udział osoby posiadającej wiedzę w tym zakresie (może nauczyciela z pobliskiej szkoły lub pasjonata?) jest wysoce wskazany.

Miejsce

Jeśli mamy pomysł na praktyczno-merytoryczną stronę warsztatu, należy zastanowić się, gdzie go zorganizować. Wiosna, późne lato lub jesień to pory idealne do organizacji warsztatu, a jednocześnie umożliwiające przeprowadzenie spotkania na świeżym powietrzu.

Materiały

Pamiętajmy, że oprócz miejsca i prowadzących do efektywnego warsztatu potrzebne są jeszcze narzędzia i materiały. Można je pozyskać w ramach sąsiedzkiej zbiórki, wypożyczyć z zakładu stolarskiego lub zajrzeć, co skrywają nasze własne piwnice i schowki.

Promocja

Gdy wszystko jest już przygotowane, czas zebrać grupę warsztatową. W tym celu warto nawiązać kontakt ze szkołami i rodzicami oraz reklamować spotkanie za pomocą plakatów, ulotek czy poczty pantoflowej.

Zagrożenia dla realizacji projektu 
 o czym warto pamiętać?
  • Pracując z dziećmi, ponosimy za nie odpowiedzialność i powinniśmy posiadać uprawnienia pedagogiczne. Musimy zapewnić im bezpieczeństwo i pamiętać, by pozyskać zgodę rodziców na udział dzieci w warsztatach
  • Warto ustalić regulamin warsztatów, który reguluje zasady obowiązujące w czasie ich trwania. Rodzice, podpisując zgodę na udział dzieci w warsztacie, powinni zaakceptować pisemnie warunki regulaminu.
Pomysły na dalszą animację

Dalsza animacja projektu może polegać na cyklicznych spotkaniach warsztatowych oraz wspólnym rozwieszaniu i zaopatrywaniu karmników.