Display_zazieleniamy_sciany

Zazieleniamy ściany

Zielone ściany, pokryte roślinnością nie tylko wyglądają estetycznie, ale także neutralizują zanieczyszczenia i tworzą dobry mikroklimat. Szukasz pomysłu na zmianę w otoczeniu? Chcesz pozbyć się odrapanych ścian i uczynić swoje otoczenie odrobinę piękniejszym? 

Miejsce

Obsadzenie ścian budynków bluszczem lub innymi pnączami okazuje się praktycznym rozwiązaniem wtedy, gdy ściany budynku wymagają remontu lub gdy chcemy stworzyć w swoim otoczeniu namiastkę ogrodu. Świetnym miejscem do tego typu działań są dziedzińce kamienic, które można uczynić bardziej przytulnymi, gdy pojawi się na nich nieco roślinności. Wybierając ścianę, którą chcemy zazielenić, pamiętajmy o odpowiedniej zgodzie właściciela budynku i jego mieszkańców.

Przygotowanie

Przed posadzeniem na ścianie roślin pnących, należy upewnić się, czy jest ona odpowiednio zaizolowana. Jeśli nie, należy ją otynkować, by zapewnić budynkowi ochronę przed wilgocią.

Prace

Gdy udało nam się odpowiednio przygotować ścianę 
 czas na posadzenie na niej roślinności, a potem jej pielęgnację. Przycinanie i podlewanie pnączy to zadania dla osób z grupy inicjatywnej, które zadbają o “naścienny ogród”. Jeśli chętnych do opieki nad roślinnością jest więcej, warto dla porządku stworzyć grafik pracy.

Zagrożenia dla realizacji projektu 
 o czym warto pamiętać?
  • Potencjalnym zagrożeniem naszego projektu może okazać się brak niezbędnych zgód i pozwoleń. Pamiętajmy, że zgodę na obsadzenie ściany powinien wyrazić właściciel budynku, tj. miasto, gmina, spółdzielnia, wspólnota mieszkaniowa czy prywatny właściciel.
  • Mając odpowiednie zgody, pamiętajmy o właściwym doborze roślin. Niektóre rodzaje pnączy mogą przyczyniać się do uszkadzania ścian i pojawiania się na nich wilgoci, dlatego warto zapytać eksperta, jaki gatunek najlepiej się sprawdzi w naszych warunkach i nie narazi naszego budynku na szkody.
Pomysły na dalszą animację

Dalsza animacja projektu zależy od naszej pomysłowości 
 może zielona ściana zainspiruje nas do stworzenia sąsiedzkiego ogrodu i posadzenia większej ilości roślin? Może sprawi, że podwórko będzie sprzyjało spotkaniom? Pomysłów, które mogą się zrodzić przy wspólnej pracy jest bez liku.