Miejsce
Miejska plaża – wbrew pozorom – nie musi być położona nad wodą. Coraz częściej w tej roli występuje po prostu skrawek terenu, na którym można piknikować. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by plaża powstała na skwerku, przydomowym trawniku czy w parku. Pamiętajmy, że – po wybraniu odpowiedniego miejsca – musimy uzyskać zgody właścicieli terenu.
Projekt i materiały
Po dokonaniu wyboru miejsca należy skupić się na odpowiednim zaprojektowaniu przestrzeni. Można wyposażyć ją w typowe plażowe atrakcje, jak piaskownica, leżaki, sprzęt do gier zespołowych lub podejść do tematu zupełnie inaczej. Wygląd plaży i oferowane atrakcje zależą od Waszej kreatywności, zasobności budżetu projektowego (plażę można stworzyć nawet, gdy mamy do dyspozycji minimum środków), a przede wszystkim od sąsiedzkiego zaangażowania. Po przygotowaniu projektu należy pozyskać materiały na jego realizację – można je zdobyć w ramach sąsiedzkiej zbiórki, konkursu “Społecznik 2.0” lub przy wsparciu władz lokalnych (np. w ramach budżetu obywatelskiego).
Grupa zaangażowanych
Do realizacji projektu przyda się każda para rąk, a oprócz zaangażowanych sąsiadów możemy potrzebować profesjonalistów. Wynagrodzenie ich pracy (o ile nie będzie to praca wolontariacka) należy założyć w budżecie projektu.
Promocja i wydarzenie otwierająceGdy całą mozolną pracę mamy już za sobą, możemy wreszcie celebrować sukces. Chwila, chwila… przedtem, należy jeszcze zaprosić na plażę sąsiadów. W tym celu warto stworzyć wydarzenie na Facebooku, uruchomić pocztę pantoflową czy przygotować plakaty. Sposobem na zachęcenie społeczności do korzystania z plaży może być także ciekawe wydarzenie otwierające.
Zagrożenia dla realizacji projektu – o czym warto pamiętać?
- Potencjalnym zagrożeniem dla stworzenia plaży może okazać się brak niezbędnych zgód. Pamiętajmy, że pozwolenie na organizację plaży miejskiej powinien wyrazić właściciel terenu tj. miasto, gmina, spółdzielnia, wspólnota mieszkaniowa czy prywatny właściciel.
- Jeśli planujemy na naszej plaży zbudować obiekty małej architektury (np. ławki czy piaskownicę), a teren nie jest naszą własnością – wedle prawa budowlanego – obowiązuje nas uzyskanie zgody na budowę.
Naturalnym przedłużeniem plażowego projektu jest organizacja ciekawych wydarzeń i imprez sąsiedzkich. W sezonie letnim plaża stwarza idealne warunki do rodzinnego piknikowania czy organizacji turniejów sportowych. Wszystko w Waszych rękach!