Wykonanie murala może być świetnym sposobem na ożywienie Waszej okolicy. Wystarczy wybrać miejsce, które wymaga odmiany i zebrać grupę inicjatywną, która podejmie się wyzwania. Jeśli w Waszym sąsiedztwie straszą odrapane ściany, mural z pewnością znacząco je odmieni.
Grupa inicjatywna
Aby projekt doszedł do skutku, potrzebni są zaangażowani ludzie. Szczególnie cenni będą sąsiedzi, którzy pomogą nam w pracach projektowych i malarskich. Być może mamy w swoim otoczeniu znajomego grafika lub utalentowanego plastycznie sąsiada, który podejmie się zaprojektowania motywu graficznego?
Miejsce
Mural warto stworzyć w miejscu, które potrzebuje odmiany – na dziedzińcu kamienicy, zniszczonej ścianie bloku, która od dawna straszy przechodniów. Gdy wybraliśmy już miejsce, pamiętajmy o otrzymaniu odpowiedniej zgody właściciela budynku lub spółdzielni. Każda zmiana w przestrzeni wymaga bowiem uzgodnienia z jej właścicielami.
Wykonanie
Warto, by motyw graficzny muralu był związany z miejscem, w którym on powstaje. Materiały do jego stworzenia (farby, pędzle, wałki, etc.) warto pozyskać w ramach sąsiedzkiej zbiórki lub założyć koszty tych produktów w budżecie projektu. Wykonanie muralu leży w rękach grupy inicjatywnej, być może wspomaganej przez doświadczonego malarza. Mamy nadzieję, że wspólna praca przy tworzeniu naściennej grafiki będzie świetnym pretekstem do bliższego poznania siebie nawzajem.
Zagrożenia dla realizacji projektu - o czym warto pamiętać?
- Potencjalnym zagrożeniem dla stworzenia muralu może okazać się brak niezbędnych zgód i pozwoleń. Pamiętajmy, że pozwolenie na wykonanie naściennego malowidła powinien wyrazić właściciel budynku, tj. miasto, gmina, spółdzielnia, wspólnota mieszkaniowa czy prywatny właściciel. Aby namalować mural, należy wystąpić z formalnym wnioskiem, określając dokładnie, w jakim miejscu ma powstać i dołączając projekt.
- Jeśli budynek, który wybraliśmy należy do gminy, potrzebna jest również zgoda plastyka miejskiego, który wypowie się co do jakości projektu. Natomiast, jeżeli kamienica jest wpisana do ewidencji zabytków, niezbędne jest pozwolenie konserwatora zabytków. Więcej informacji na temat formalnych zasad tworzenia murali znajdziecie na stronie: http://www.wroclaw.pl/pomaluj-mi-swiat-za-oknem
Pomysły na dalszą animację
Sąsiedzka współpraca przy projekcie nie musi się skończyć wraz z powstaniem muralu. Warto przedłużyć integrację, organizując muralowe warsztaty, spacery po okolicy w poszukiwaniu street-artowych inspiracji czy inne formy aktywności dla sąsiadów.