Display_teatr_na_podwo_rku

Teatr na podwórku

Pamiętacie zabawy podwórkowe z dzieciństwa? Budowanie baz, granie w podchody, organizowanie podwórkowych spektakli? Dziecięca wyobraźnia może dostarczyć nam inspiracji do stworzenia wydarzenia, które zintegruje sąsiadów. Amatorski teatr podwórkowy jest jednym z nich.

Grupa inicjatywna

Aby stworzyć podwórkowy teatr potrzebna jest przede wszystkim chęć działania i grupa pasjonatów 
 zaangażowanych osób, które są ciekawe tej formy sztuki i mają ochotę na odbycie fascynującej przygody ze sztuką. Nie muszą to być ludzie o uzdolnieniach aktorskich, ani tym bardziej praktycy sceny. Wystarczy, że będzie “chciało im się chcieć”. W końcu sąsiedzki teatr to przede wszystkim dobra zabawa.

Miejsce

Istotny jest wybór miejsca prezentowania spektakli teatralnych. W sezonie jesienno-zimowym możemy do tego celu wykorzystać salę w domu kultury czy wiejskiej świetlicy, natomiast w czasie lata świetnie sprawdzi się odpowiednio zaaranżowany plener. Przystosowując przestrzeń i tworząc scenografię, warto się odwołać do dziecięcej fantazji i przypomnieć sobie, że koc przewieszony przez linki na pranie może się świetnie sprawdzić jako kurtyna, a funkcję sceny z powodzeniem może spełniać kawałek trawnika.

Scenariusz i reżyseria

Pracując nad przedstawieniem teatralnym, należy wybrać scenariusz, który chcemy odtworzyć na “teatralnych deskach” i odpowiednio podzielić się rolami. Zastanówmy się, do kogo chcemy trafić z naszym spektaklem 
 czy będzie on skierowany do najmłodszych widzów, np. z okazji Dnia Dziecka? Czy zadedykujemy go starszym odbiorcom? Mając sprecyzowaną grupę docelową, łatwiej o dobór odpowiedniego scenariusza. Gdy uda nam się go wybrać, należy odpowiednio podzielić się rolami. Kto będzie reżyserem? Kto wcieli się w role aktorów? Kto będzie odpowiedzialny za scenografię, rekwizyty czy wreszcie promocję? Właściwe zdefiniowanie ról pozwoli mam na sprawne działanie i odpowiednie wykorzystanie talentów wszystkich osób zaangażowanych.

Promocja

Nawet najlepiej przygotowane przedstawienie i najbardziej utalentowana grupa teatralna, potrzebuje dobrej promocji, by zaprosić widzów. Warto od początku myśleć o tym, w jaki sposób zebrać publiczność. Oprócz rodziny i znajomych, warto “rozpuścić wici” po całej dzielnicy, wsi czy osiedlu. Przydatne mogą nam być plakaty, ulotki, fanpage na Facebooku.

Zagrożenia dla realizacji projektu 
 o czym warto pamiętać?

- Organizując przedstawienie teatralne, należy pamiętać o odpowiednim sprzęcie audiowizualnym i nagłośnieniu.
- Pamiętajmy, że po godz. 22:00 obowiązuje cisza nocna, co oznacza, że finał spektaklu powinien zostać zaplanowany przed tą porą

Pomysły na dalszą animację

Jeśli pomysł podwórkowego teatru przyjmie się wśród naszych sąsiadów, warto zaproponować im regularne spektakle. Być może w projekt będą chcieli się zaangażować profesjonaliści zajmujący się tą formą sztuki. Wówczas inicjatywa może zostać poszerzona o różnego typu warsztaty teatralne czy dyskusje, które pozwolą doskonalić umiejętności podwórkowej trupie teatralnej.