Display_sasiedzki_targ

Sąsiedzki targ

Targi stały się ostatnio sposobem na wspólne spędzanie wolnego czasu i wymianę produktów. Lokalna, ekologiczna żywność, rękodzieło czy ubrania “z drugiej ręki” zdominowały organizowane coraz częściej kiermasze, giełdy czy tzw. “swapy” (akcje wymiany ciuchów i innych rzeczy codziennego użytku). Atmosfera tego typu wydarzeń sprzyja poznawaniu się, a ludzie przychodzą na nie niekoniecznie w celach konsumpcyjnych – ale po to, by się spotkać, porozmawiać i przekąsić coś dobrego w miłym towarzystwie. Czemu by w takim razie nie urządzić Sąsiedzkiego Targu? Brzmi jak idealny pomysł na sąsiedzką integrację.

Grupa
Organizacja Sąsiedzkiego Targu wymaga zaangażowania kilku osób. Potrzebni będą ochotnicy, którzy zajmą się przygotowaniem miejsca oraz pozyskaniem niezbędnych zgód i pozwoleń. Ludzie, którzy pozyskają wystawców na targ i wypromują wydarzenie wśród mieszkańców. Każda para rąk się przyda.

Miejsce
Znalezienie odpowiedniego miejsca, na którym zorganizujemy Sąsiedzki Targ to połowa sukcesu przedsięwzięcia. Dobrze, by było łatwo dostępne dla dużej grupy osób, pomieściło jak największą liczbę wystawców i odwiedzających, a przede wszystkim pozwalało na wygodne rozmieszczenie targowej infrastruktury 
– stanowisk dla wystawców, siedzisk i ławek dla odwiedzających. Jeśli w dodatku znajduje się w pobliżu miejskiego trawnika czy innego skrawka zieleni, możemy liczyć na to, że miejsce będzie sprzyjało wypoczynkowi. Wybór lokalizacji należy uzgodnić z właścicielem terenu i uzyskać odpowiednią zgodę na przeprowadzenie wydarzenia. Warto też odpowiednio przygotować wybraną przestrzeń – wyposażyć ją w stanowiska targowe, ławki i stoły. Jeśli targ ma charakter kiermaszu ubrań, przydadzą się przede wszystkim wieszaki, stojaki na ubrania, walizki, dzięki którym wystawcy będą mogli odpowiednio wyeksponować swoje rzeczy.

Wystawcy
Aby realizacja wydarzenia doszła do skutku, nie może na nim zabraknąć wystawców, czyli osób, które chcą sprzedać lub wymienić towary. Sąsiedzkiej integracji sprzyjać będzie z pewnością targ oparty na wymianie bezgotówkowej lub kiermasz, z którego dochód będzie przeznaczony na wspólny cel: na przykład zorganizowanie okolicznościowych paczek dla dzieci (np. w okresie świątecznym) lub zagospodarowanie wspólnego terenu. Możemy również pokusić się o targ oparty na zasadach komercyjnych. Musimy się jednak liczyć z ryzykiem, że cel dochodowy, przysłoni wystawcom i kupującym nadrzędną ideę, jaką jest sąsiedzka integracja. Aby pozyskać wystawców, warto zorganizować akcję na Facebooku lub po prostu ogłosić nabór za pośrednictwem plakatów, ulotek czy poczty pantoflowej.
PromocjaOstatnim etapem poprzedzającym wydarzenie jest jego promocja. Przygotowanie estetycznych plakatów, upublicznienie i nagłośnienie informacji o targu w lokalnych mediach, na słupach ogłoszeniowych czy klatkach schodowych z pewnością sprawi, że nasze wydarzenie przyciągnie dużą liczbę zainteresowanych.

Potencjalne zagrożenia dla realizacji projektu, czyli o czym warto pamiętać?
  • Potencjalnym zagrożeniem dla organizacji wydarzenia może okazać się brak niezbędnych zgód i pozwoleń na przeprowadzenie targu. Pamiętajmy, że zgodę na to powinien wyrazić właściciel terenu, tj. miasto, gmina, spółdzielnia czy prywatny właściciel. Zadbajmy o zebranie pisemnych pozwoleń na przeprowadzenie tego typu wydarzenia.
  • Aby uniknąć nieporozumień, warto stworzyć regulamin targu obowiązujący w czasie jego trwania i zawrzeć w nim zasady obowiązujące wszystkich uczestników. Pamiętajmy, by zawrzeć w nim takie zapisy, jak zakaz sprzedaży czy wymiany tzw. towarów wymagających koncesji, nielegalnych lub niebezpiecznych.
  • Jeżeli targ będzie miał charakter komercyjny, jego organizator jest zobowiązany zapłacić tzw. opłatę targową. W celu jej uiszczenia należy zwrócić się do odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego.
  • Szczególną uwagę należy zwrócić na wystawioną podczas targu żywność. Każdy, kto chce wprowadzić do obrotu żywność, musi otrzymać na to zgodę Sanepidu, a organizator targu musi sporządzić odpowiedni regulamin regulujący przepisy sanitarne Szczegółowo opisano ten wątek na stronie: http://bit.ly/20eDtxq

Pomysły na dalszą animację
Sposobem na kontynuację projektu jest zmiana charakteru wydarzenia z jednorazowego na cykliczny. Jeśli Sąsiedzki Targ spodoba się okolicznym mieszkańcom, warto uczynić z niego pretekst do regularnych spotkań. Można również z czasem poszerzać jego formułę, urozmaicając go warsztatami, zabawami dla dzieci czy konkursami.