Grupa
Aby możliwe było wspólne odnowienie kawałka miasta, wsi, ulicy lub dzielnicy należy zebrać grupę inicjatywną. Najlepiej, gdy wśród zaangażowanych osób znajdą się ludzie o zróżnicowanych umiejętnościach. Przyda się ktoś z talentem technicznym, kto zaprojektuje nowy wygląd podwórka, ktoś ze zdolnościami plastycznymi, ktoś z zacięciem ogrodniczym i z doświadczeniem w remontowaniu i malowaniu. Taki zestaw osób pozwoli grupie być niemal samowystarczalną i samodzielnie dokonać zmian w swoim otoczeniu.
Projekt
Aby wyremontować podwórko, nie wystarczy chwycić za szpachlę i pędzel. Przed podjęciem działań, warto spotkać się z mieszkańcami i wspólnie uzgodnić kierunek oraz charakter zmian. Oprócz zwykłego odmalowania dziedzińca czy posiania trawy, można pokusić się o takie ulepszenia jak montaż małej architektury (ławki, krzesła, donice), ozdobienie szpetnego muru ciekawym malowidłem czy zainstalowanie huśtawki. Do prac projektowych warto włączyć całą społeczność i wziąć pod uwagę jej potrzeby. Jeśli nasze podwórko jest często odwiedzane przez najmłodszych, może warto zaplanować stworzenie piaskownicy? Jeśli chcemy pobudzić społeczność do spotkań, z pewnością nie zaszkodzi zainwestować w stół i ławki.
Zakup narzędzi i środków
Mając już zespół remontowy i projekt, należy pomyśleć o zakupie sprzętu i materiałów. Możliwości, by zdobyć pieniądze na ten cel jest kilka: można wziąć udział w konkursie “Spółdzielnia pomysłów” i powalczyć o sfinansowanie realizacji przedsięwzięcia w ramach umowy sponsorskiej. Wystąpić o dofinansowanie do spółdzielni lub zarządu budynku czy wreszcie zorganizować sąsiedzką zbiórkę.
Realizacja
Ostatnim etapem są prace remontowe i wcielenie projektu w życie. Dobrze, jeśli w grupie inicjatywnej wyłoni się lider, który będzie planował i koordynował pracę, rozdzielał zadania i monitorował kalendarz prac. Pozwoli to uniknąć chaosu organizacyjnego i będzie mobilizowało grupę do efektywnej pracy. A potem pozostaje już tylko cieszyć oko efektami!
Potencjalne zagrożenia dla realizacji projektu, czyli o czym warto pamiętać?
- Zagrożeniem może okazać się brak odpowiednich zezwoleń na dokonywanie zmian. Pamiętajmy, że podwórko ma swojego właściciela – może nim być wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia lub prywatny właściciel. Zawsze należy zwrócić się do niego po odpowiednie zgody na przekształcenie przestrzeni, a najlepiej działać we współpracy z nim, by uniknąć potencjalnych konfliktów.
- Gdy mamy już projekt zmian, warto poddać go mini-konsultacjom społecznym. Tak, aby mieszkańcy po pierwsze zostali poinformowani o metamorfozie, jaką zamierzamy przeprowadzić, a po drugie wyrazili na nią zgodę. Zadbajmy o to, by nasz projekt zaspokajał potrzeby różnych grup i nie godził w interesy mieszkańców. Pamiętajmy, że jeżeli nasze zmiany będą zakładały na przykład likwidację miejsca parkingowego, z pewnością znajdą się grupy niezadowolonych. Konsultacje służą temu, by uniknąć potencjalnych konfliktów, jakie mogą pojawić się w społeczności lokalnej w trakcie lub po przeprowadzeniu procesu zmian.
- Jeśli planujemy budowę jakichś obiektów w ramach naszego projektu, często potrzebne są pozwolenia na budowę lub zgłoszenie do odpowiednich instytucji. Przepisy dotyczące zgłaszania obiektów i wydawania pozwoleń na budowę można znaleźć na stronie: bit.ly/1S4wWTn.
Remont podwórka jest oczywiście tylko punktem wyjścia do dalszych działań, które można wdrażać na zagospodarowanym dziedzińcu, skwerze czy placu. Odnowione podwórko może stać się pretekstem do spotkań i różnych form spędzania wolnego czasu. Dalsza animacja może zatem polegać na organizowaniu sąsiedzkich mityngów, festynów integracyjnych, gier i zabaw dla dzieci.