Miejsce
Kluczową sprawą dla realizacji projektu jest znalezienie odpowiedniego miejsca, które pomieści przy wspólnym stole sąsiadów. Polecamy szczególnie zielone skwery czy trawniki położone z dala od miejskiej infrastruktury i zgiełku ulicy. Gdy znajdziemy miejsce, które będzie odpowiadało naszym potrzebom, nie zapominajmy o pozyskaniu niezbędnych zgód. Wybudowanie stołu jest ingerencją we wspólną przestrzeń i wymaga pozwolenia zarządcy terenu.
Ludzie
Do budowy stołu warto zaangażować sąsiadów. Jeśli ktoś z naszej okolicy zajmuje się zawodowo lub hobbystycznie stolarką lub budowlanką, być może zechce podzielić się swoim czasem i wspomoże realizację przedsięwzięcia. Do tego typu inicjatyw od początku warto angażować lokalną społeczność - jeśli przyłożyła się ona do wcielenia pomysłu w życie, łatwiej jest jej się z nim utożsamić i o niego dbać.
Projekt i materiałyProjektując wspólny stół, warto zastanowić się nad jego funkcją i zadaniami, jakie powinien spełniać. Stół umieszczony w plenerze musi być trwały i wytrzymały, warto wykorzystać do jego budowy materiały, które gwarantują długowieczność. Do budowy małej architektury dobrze się sprawdza kamień, beton, wytrzymałe drewno. Warto również pomyśleć o zadaszeniu stołu i ustawieniu nad nim wiaty, która będzie chronić go przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Materiały do budowy stołu, miejsc do siedzenia oraz wiaty należy założyć w budżecie projektu. Pieniądze na ten cel można zdobyć w ramach konkursu “Spółdzielnia pomysłów”, sąsiedzkiej zbiórki czy pozyskując sponsora.
Wydarzenie inaugurujące
Gdy stół wraz z miejscami siedzącymi został wykonany, należy przekonać lokalną społeczność, że warto z niego korzystać. Idealnie, jeśli rzecz dzieje się spontanicznie. Jednak czasem trzeba dać ludziom przykład dobrych praktyk, by przekonali się do nowego “osiedlowego kompana”. Zorganizowanie wspólnej sąsiedzkiej kolacji, potańcówki czy pikniku będzie dobrą okazją, by zaprezentować sąsiadom jego możliwości.
Zagrożenia - o czym warto pamiętać?
- Aby nasza jadalnia była w pełni legalna, należy przed jej stworzeniem, zgłosić właścicielowi terenu planowane zmiany i uzyskać od niego niezbędne zezwolenia.
- Budując jakikolwiek obiekt obowiązują nas przepisy prawa budowlanego. Przed postawieniem stołu należy zorientować się w kwestii potrzebnych zezwoleń na budowę lub konieczności zgłoszenia go do odpowiednich instytucji.
Do dalszej animacji warto zaprosić sąsiadów - być może stół okaże się dobrym pretekstem do urządzania cyklicznych pikników czy śniadań w sezonie letnim. Być może dookoła stołu będą się odbywać inne sąsiedzkie aktywności - kiermasze, targi, degustacje, warsztaty? Ogranicza nas tylko kreatywność.