Raków jest wsią malowniczo położoną pośród lasów i stawów. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1292 r. Swoją świetność i rozwój infrastruktury zawdzięcza rodowi von Kessel, który stał się właścicielem wsi w XVI w. Za czasów tego rodu powstał zespół pałacowy z okazałym folwarkiem i dwoma bramami wjazdowymi, który w 1785 r. zaliczono do 6 najpiękniejszych dworów w powiecie oleśnickim. Podczas II Wojny Światowej pałac i część budynków gospodarczych oraz zagród została zniszczona. Mieszkańcy, którzy po wojnie osiedlili się w Rakowie zadbali o fragment budynku gospodarczego, przeznaczając go na wiejską świetlicę. Świetlica została całkowicie wyremontowana w 2012 r. Zadbali również o ocalałe mauzoleum z 1820 r., które zaadaptowali na kaplicę katolicką pw. Matki Boskiej Królowej Wszechświata.
Obecny właściciel odremontował i przystosował ocaloną część folwarku na potrzeby swojej działalności gospodarczej.
Od kilku lat należę na społeczności Rakowa. Ciekawa historia wsi oraz wspomnienia mieszkańców zainspirowały mnie do napisania książki „Dzieje Rakowa” (Raków 2009).
Pragnę zachęcić lokalną społeczność do włączenia się do działań mających na celu zadbanie o architektoniczne dziedzictwo kultury.
Fragment bramy wjazdowej do pałacu z 1773 r. stanowią dwa słupy zdobione gzymsami wieńczącymi. Jest ona umiejscowiona na wjeździe do Rakowa od strony Borowy Oleśnickiej. Może odgrywać rolę „witacza”, który zaintryguje potencjalnego przejezdnego do poznania jej przeszłości. Stać się również impulsem do zgłębienia własnej wiedzy historycznej, przywołania wspomnień i opowieści o tych, którzy tworzyli historię naszej „Małej Ojczyzny”. Uratowanie bramy przed dalszym niszczeniem będzie dla przyszłych pokoleń dowodem naszej dbałości o wspólne dziedzictwo.
Przez Raków przebiegają trzy szlaki: turystyczny, rowerowy i konny. Może w przyszłości uda się stworzyć szlak historyczny. Gmina Długołęka na swym terenie ma wiele interesujących obiektów zabytkowych, które mogą zachęcić do poznania ich dziejów, a zatem i okolic. Brama w Rakowie może być początkiem tego szlaku, może stać się „BRAMĄ DO HISTORII”.