Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej
Od 20 lat realizuje zadania związane z aktywizacją osób niepełnosprawnych niezależnie od wieku. W ramach działań statutowych podopieczni stowarzyszenia obejmowaniu są także różnymi formami pomocy materialnej i niematerialnej. Obecnie jednym z ważniejszych działań jest integracja osób pełnosprawnych z tymi, którzy z różnych powodów zagrożeni są wykluczeniem (podeszły wiek, niepełnosprawność, samotność). W ramach Stowarzyszenia działa Grupa Integracyjna, która pod okiem nauczycieli uczestniczy w twórczych i kreatywnych zajęciach – głównie manualnych. Jednym z celów działania grupy jest integracja międzypokoleniowa. Uczestnikami są dzieci w wieku szkolnym, młodzież a także dorośli i seniorzy. W czasie zajęć wykonywane są prace artystyczne z zakresu bibułkarstwa, haftu, malarstwa oraz innych form plastycznych, pozwalających na wyrażenie emocji, ekspresji. Stowarzyszenie organizuje wystawy, pokazy prac. Uczestnicy bardzo często biorą udział w konkursach tematycznych. Stowarzyszenie ma w swoich szeregach dwie osoby uhonorowane Orderem Kawalera Uśmiechu (Władysława Klinowska współzałożycielka i honorowa członkini Stowarzyszenia i prezes Władysława Deka). Można powiedzieć, że Odznaczenie, przyznawane na wniosek dzieci jest najwspanialszym świadectwem oddania sprawie pomocy dzieciom.
Organizacja zaangażowana jest w realizację projektu Żywiec Jutra. W ramach projektu Stowarzyszenie realizuje zadania mające na celu skuteczne prowadzenie zadań edukacyjnych zgodnie z opracowanym harmonogramem. Adresatami projektu są dzieci od drugiego roku życia, wraz z rodzicami. Projekt ma służyć procesowi rewitalizacji więzi społecznych i wzmocnienie rodziny.
Żywiec Jutra
To projekt, dzięki któremu organizujemy i wspieramy działania edukacyjne oraz rozwojowe dla dzieci, młodzieży i ich rodziców. Realizacja tych zadań ma przyczynić się do wzmocnienia więzi rodzinnych i odbudowywania więzi społecznych. Pozytywna zmiana w naszej okolicy, która przynosi korzyści dla lokalnej społeczności dodaje nam sił i energii do stawiania sobie kolejnych wyzwań. Szkolenia, warsztaty, wykłady odbywają się systematycznie i dzięki temu mają rozwinąć najmłodszych, dać dodatkowe wsparcie ich rodzicom, a przede wszystkim wzmocnić wartość rodziny, jako fundamentu szczęśliwego życia. Projekt Żywiec Jutra jest różnorodny. Nasze spotkania odbywają się w różnych miejscach – najlepszych dla danego tematu i klimatu warsztatów. Zajęcia dotyczą różnych zagadnień – najważniejszych dla dzieci i ich rodziców. Do wspólnych spotkań zapraszane są różne osoby, abyśmy wspólnie rozwijali swoje umiejętności, zdolności, wiedzę i doświadczenia, a przede wszystkim promowali najważniejszą życiową wartość – rodzinę. Projekt, do którego zapraszamy również różne organizacje i instytucje zakłada podjęcie i realizowanie przez nasz Zespół wszelakich działań, tak aby lokalna społeczność otrzymała od nas wartość dodaną, która zaprocentuje w przyszłości. Nakierowanie naszego projektu na rodzinę związane jest również z faktem, iż nasza organizacja angażuje już trzecie pokolenie inwestujące swoje chęci i wolny czas w działania na rzecz drugiego człowieka. Współzałożycielką Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych jest Władysława Klinowska (seniorka rodu), prezeską Władysława Deka (córka p. Klinowskiej), a koordynatorką projektu i członkinią Stowarzyszenia jest Sandra Deka (synowa p. Władysławy Deka). Projekt Żywiec Jutra będzie systematycznie dostosowywany do potrzeb lokalnej społeczności kierując się jednak ważną dla nas zasadą „work – life balance”, którą chcemy świadomie promować w naszej małej miejscowości. Celem projektu edukacyjnego Żywiec Jutra jest przede wszystkim zmiana przyzwyczajeń społecznych, aby efektywnie wpłynąć na pozytywną metamorfozę grupy docelowej – dzieci, rodziców – rodzin jako całości. Promowanie profilaktyki, twórczości, kreatywności, zbilansowanej diety, aktywności fizycznej, czy podnoszenia świadomości w kwestiach społecznych, ekologicznych, technologicznych i zdrowotnych jest głównym zadaniem naszego projektu. Docierać z przekazem edukacyjnym do lokalnej społeczności będziemy wszystkimi możliwymi kanałami – wydarzeniami na profilu FaceBookowym, stronie internetowej, w lokalnej prasie, czy plakatami wywieszanymi w naszym mieście. Chcemy efektywnie podzielić się z rodzinami naszą wiedzą, doświadczeniem oraz zdolnościami trenerów angażowanych do projektu, tak aby zwiększyć nasz realny wpływ na stan polskiego społeczeństwa.
Beneficjenci projektu Żywiec Jutra
Grupą docelową projektu Żywiec Jutra są przede wszystkim dzieci oraz ich rodzice. Korzyści jakie otrzymuje ta grupa z organizacji różnorodnych zajęć w ramach naszego projektu edukacyjnego to przede wszystkim rozszerzenie horyzontów i ukazanie wielu możliwości jakie daje życie. Beneficjentami naszego projektu będą najmłodsi i ich opiekunowie, którzy w odpowiednich warunkach będą mogli czerpać ze wspólnego życia to co najpiękniejsze – wzmacniać więzi rodzinne, doceniać chwile spędzone w rodzinnym gronie, nawiązywać kontakt z rówieśnikami, jak również poszerzać swoje umiejętności plastyczne, muzyczne i wzmacniać wrażliwość na piękno, a także w sposób ciekawy - zdobywać wiedzę w zakresie nauk ścisłych (matematyka, fizyka).
Realizacja projektu Żywiec Jutra w V Edycji Konkursu Spółdzielnia Pomysłów – Społecznik 2.0
Realizacja projektu zakłada stworzenie wspaniałej rodzinnej sali do realizacji naszych zajęć w projekcie Żywiec Jutra. Dzięki wygranej w konkursie „Spółdzielnia Pomysłów” organizatorzy będą mogli wyremontować pomieszczenie do zajęć z dziećmi i rodzicami. Wyremontujemy i wyposażymy pomieszczenie w podstawowe meble i pomoce niezbędne w pracy z dziećmi w różnym wieku. Obecnie korzystamy z życzliwości wielu miejsc np. Sali w Towarzystwie Miłośników Ziemi Żywieckiej. Sale, w których prowadzone są obecnie zajęcia dla dzieci, nie są jednak przystosowane dla nich. Często przysparzają nam wiele trudności, aby przygotować pomieszczenie przed przyjściem pierwszych dzieciaczków na warsztaty. Nasz projekt, o który chcemy się u Państwa ubiegać zakłada stworzenie fantastycznej dziecięcej przestrzeni, w której najmłodsi będą się czuli komfortowo i bezpiecznie, a dorośli znajdą ukojenie po całym dniu pracy. Pragniemy, aby to miejsce było idealnym miejscem spotkań, wymiany doświadczeń i wiedzy, jak również oazą dzisiejszego świata, który często pędzi, ale nawet brak mu refleksji dokąd…
Podstawową wartość, którą dysponuje organizacja na rzecz projektu jest sala, pomieszczenie, w którym można prowadzić warsztaty po remoncie. Stowarzyszenie posiada list intencyjny od firmy budowlanej, która podejmie się wyremontowania naszej salki po cenach materiałów budowlanych. Stowarzyszenie zapewni również zaangażowanie wolontariuszy pracujących na rzecz projektu, a także specjalistów, którzy poprowadzą warsztaty zgodnie z ideą projektu edukacyjnego Żywiec Jutra. Specjaliści są przygotowani do pracy merytorycznie i mają doświadczenie w pracy z dziećmi. Zajęcia dostosowane są do wieku i możliwości uczestników. Organizacja dysponuje także samochodem, komputerem i sprzętem peryferyjnym (drukarka, skaner, fax), aparatem fotograficznym do wykonywania zdjęć dokumentujący przebieg warsztatów.
Projekt Żywiec Jutra jest przewidziany jako działanie długofalowe. Dlatego tak ważne jest dla nas przygotowanie odpowiedniego miejsca dla uczestników. Miejsca, które będzie sprzyjało edukacji poprzez zabawę oraz budowaniu więzi rodzinnych w czasie wspólnej pracy warsztatowej. Po wygraniu konkursu i wyremontowaniu salki będą prowadzone twórcze zajęcia dla dzieci w różnym wieku w nowy, lepszych warunkach. Będziemy coraz większy nacisk kładli na aktywny udział rodziców i innych członków rodzin. Naszą ambicją jest rozwijanie działalności na Podbeskidziu ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z ośrodkami edukacyjnymi z Województwa Śląskiego oraz z miastami tj. Katowice, Gliwice i Sosnowiec – rodzinnego miasta koordynatorki projektu.