Góra Siewierska to licząca ponad dziewięciuset mieszkańców wieś w powiecie będzińskim województwa śląskiego. Miejsce to jest niezwykle urokliwe, atrakcyjne dla miłośników turystyki i rekreacji, a do tego położone w odległości pozwalającej dotrzeć w ciągu pół godziny do najważniejszych punktów na mapie aglomeracji śląskiej. Nic więc dziwnego, że w ciągu ostatnich 10 lat grono jej mieszkańców regularnie zasilają szukający ciszy i spokoju przybysze z okolicznych miast. Sytuacja ta ma swoje plusy i minusy. Dzięki temu, niewątpliwie, wieś się rozwija. Rozwój ten jest jednak zdecydowanie niewspółmierny do potencjału jaki został w niej zgromadzony. Nadającym rytm życia sercem każdej miejscowości jest zamieszkująca ją społeczność. Jednak, gdy społeczność tą definiują granice terytorialne, a nie naturalnie wytworzone więzi sąsiedzkie, mamy do czynienia ze sztucznym tworem – bliżej nie określonym zbiorowiskiem ludzi.
Gro nowych mieszkańców nie angażuje się w życie wsi i traktuje ją jak „sypialnię”. Tylko nieliczni przybysze integrują się z rdzennymi mieszkańcami miejscowości. Nie zawsze potrafią z nimi znaleźć płaszczyzny porozumienia. Najczęściej dzieli ich nie tylko odmienność związana z pochodzeniem, ale również różnice pokoleniowe. Napływowi mieszkańcy to zwykle osoby młode. Rdzenni mieszkańcy to w znacznej mierze seniorzy. W rezultacie wytworzył się podział na swoich i obcych. Obie strony nie są świadome tego, że łączy je wspólny cel. Chcą wieść życie w miejscu bezpiecznym, przyjaznym i interesującym. Niezmiernie istotne jest pobudzenie aktywności mieszkańców do działań na rzecz swojego środowiska, integracja międzysąsiedzka i międzypokoleniowa oraz ożywienie życia społeczno-kulturalnego.
Realizacja projektu POZNAJMY SIĘ i organizowany w jego ramach PIKNIK INTEGRACYJNY pomogą im odkryć te wspólne cele, zachęcą do rozmowy, wymiany myśli i pomysłów. Zachęcą do zaangażowania we wspólne działania na rzecz swojego miejsca zamieszkania. Uświadomią nie tylko wspólnotę interesów, ale też wspólną odpowiedzialność za swoje otoczenie. Piknik Integracyjny zorganizowany zostanie przy współudziale jak najszerszego grona mieszkańców. Można będzie zaangażować się na wiele sposobów dzieląc się swoim szczególnym talentem lub wiedzą. Podczas pikniku przewidziano między innymi konkursy, prezentacje i występy artystyczne. Dla najbardziej wytrwałych, jako wydarzenie towarzyszące, zorganizowany zostanie rajd rowerowy po okolicy oraz piesza wycieczka jasnogórskim fragmentem Drogi Świętego Jakuba.
Specjalnie opracowany na tę okazję program ma przybliżyć wiedzę o miejscowości oraz unaocznić potencjał, drzemiący w niej samej i w jej mieszkańcach. Pozwoli wypromować idee uczenia się od siebie nawzajem oraz samoorganizowania się. Piknik, szczególnie jeżeli uda przekształcić się go w imprezę cykliczną, będzie pierwszym krokiem na drodze do wytworzenia prawdziwej więzi między sąsiadami i przekształcenia grupy mieszkańców Góry Siewierskiej w prawdziwą wspólnotę.