Baner2
Kultura góralska - nasz świat
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 534

Kategoria
Kultura
Miejsce realizacji
Łopuszna (woj. małopolskie)
Zgłaszający
Mateusz Buła
Cel projektu
Celem projektu jest kultywowanie tradycji regionalnych naszych ojców oraz aktywizacja młodych ludzi w dziedzinie tańca i śpiewu góralskiego oraz gry na instrumentach ludowych.
Opis projektu
Projekt "Kultura góralska - nasz świat" jest kontynuacją inicjatywy lokalnej zainicjowane jesienią 2014 roku. Wtedy to podczas spotkania kilku znajomych, młodych dwudziestokilkuletni letnich chłopaków z Łopusznej w luźnej rozmowie padł pomysł aby rozpocząć naukę tańca i śpiewu góralskiego. Osoby te nigdy wcześniej nie miały do czynienia z folklorem podhalańskim w formie czynnej, owszem kilku z nich posiada strój góralski i często przy różnych uroczystościach rodzinnych czy kościelnych ten strój ubiera, ale nigdy dotąd nie należeli do żadnego zespołu regionalnego. Poprosili jednego ze swoich kolegów, który jest instruktorem tańca i śpiewu góralskiego aby podjął się nauczyć ich tańczyć i śpiewać tak jak robili to od wieków ich dziadkowie. Poproszony kolega zgodził się i już w następnym tygodniu spotkali się na sali remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łopusznej.

Do pierwszego spotkania doszło 19 listopada 2014 roku, a uczestniczyło w nim 5 chłopaków, mieszkańców wsi Łopuszna. Spotkania odbywały się regularnie o tej samej porze. O inicjatywie podjętej przez młodych chłopaków zaczęło dowiadywać się coraz szersze grono mieszkańców społeczności lokalnej, dzięki temu chętnych do nauki tańca i śpiewu góralskiego oraz gry na skrzypcach i basach góralskich zaczęło przybywać z tygodnia na tydzień. Dzisiaj zespół tworzy 56 osób w różnym wieku, mieszkańców Łopusznej oraz kilku sąsiednich miejscowości.

Powstała grupa przyjęła nazwę „Góralsko Brać”, a jej inicjatywa jest wspierana przez lokalny oddział Związku Podhalan, Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej, Gminny Ośrodek Kultury oraz Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łopusznej
Zespół stara się również dbać o podtrzymanie tradycji i obrzędowości regionu poprzez reżyserowanie przedstawień lub scenek związanych z dawnymi obrzędami oraz wydarzeniami z życia wsi. Jak do tej pory zespół prezentował się już kilkukrotnie przed widownią wiejską m.in. podczas uroczystości opłatkowych ZP w Łopusznej, podczas pikniku rodzinnego przy Zespole Szkół czy podczas uroczystości poświęcenia nowego wozu bojowego dla miejscowej OSP.

Spotkania zespołu, na których młodzi ludzie ćwiczą taniec i śpiew góralski oraz uczą się gry na instrumentach ludowych odbywają się na sali remizy OSP w Łopusznej. Sala remizy udostępniana jest nieodpłatnie przez komendanta. Również instruktorzy, którzy są odpowiedzialni za naukę tańca, śpiewu i gry na instrumentach robią to bezinteresownie i bezpłatnie. Jedynym problemem na jaki napotyka nasz zespół jest brak strojów regionalnych, ponieważ nie wszyscy członkowie posiadają własne stroje. Z powodu rosnącego zainteresowania nauką gry na skrzypcach brakuje również instrumentów, na których można by ćwiczyć swoje umiejętności. Chcieliśmy również nabyć złóbcoki, starodawne skrzypce góralskie wykonane z jednego kawałka drewna.

Inicjatywa podjęta przez młodzież z Łopusznej jest inicjatywą oryginalną i bardzo potrzebną w lokalnej społeczności. Integruje pokolenia mieszkańców wsi ale również wzmacnia stosunki sąsiedzkie z sąsiednimi miejscowościami. Realizowany projekt "Kultura góralska - nasz świat" bez wątpienia owocuje, tradycją oraz miłością do folkloru i bez wątpienia daje nadzieję, że kultura regionalna na Podhalu nie zaginie.

Thumb_dscf3164.raf
Thumb_1__2_ Thumb_1__15_ Thumb_1 Thumb_5 Thumb_13100799_1091841474220862_6018454874569590305_n