Baner2
Nasza Szkoła Strefą Ciszy
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 166

Kategoria
Edukacja
Miejsce realizacji
Skawina (woj. małopolskie)
Zgłaszający
Sabina Dudzik
Cel projektu
Zapewnienie uczniom i nauczycielom optymalnych warunków do pracy i wypoczynku
Opis projektu
Witam wszystkich aktywnych społeczników :)
Już Wam powiemy co my tu robimy :). Otóż jesteśmy społecznością Samorządu Szkolnego, Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie, posiadającej oddziały integracyjne. Podejmujemy się realizacji wielu akcji, ale już drugi rok staramy się, uczynić naszą szkołę bardziej przyjazną nam samym i naszym opiekunom. Jest nas bardzo dużo, nasza szkoła liczy sobie około 600 uczniów, są wśród nas koledzy z różnym stopniem niepełnosprawności. Każdy z nas stara się, by wszyscy czuli się bezpiecznie. Są niestety takie chwile w czasie szkolnego dnia, gdzie trudno jest okiełznać nawet nas - jakże przyjacielskich, uroczych i grzecznych uczniów. Samorząd Szkolny rozpoczął w zeszłym roku akcję "Nasza Szkoła Strefą Ciszy". W roku 2015/2016 malowaliśmy plakaty ostrzegające przed hałasem, tworzyliśmy projekty maszyn "wyciszających", projekty znaków "Zachowaj ciszę" . Przeprowadziliśmy ankietę wśród uczniów, uświadamiającą im szkodliwość nadmiernego hałasu. Rozpoczęliśmy także akcję Poczytamy Wam, by zachęcić do spędzania czasu na przerwach w towarzystwie książki.
W tym roku nasza akcja nabrała większego rozmachu. Mamy zatem konkursy plastyczne, nadal umilamy sobie czas głośnym czytaniem. Zachęcamy do korzystania z pomieszczeń wyciszonych w czasie przerw takich jak czytelnia, śniadaniarnia, biblioteka. W trakcie realizacji jest także pomysł na zorganizowanie muzycznych przerw przy muzyce relaksacyjnej. Przed nami realizacja przedstawień metodą pantomimy o szkodliwości hałasu . Jednak naszym głównym celem jest zakup urządzenia do pomiaru hałasu i ostrzegania przed jego zbyt dużym natężeniem. Urządzenie to nazywa się Soundear - Elektroniczne ucho. Najkorzystniej byłoby, by posiadać w szkole kilka takich urządzeń, ale nie są one tanie.
Cisza jest nam i naszym kolegom bardzo potrzebna, nie zawsze jednak wiemy, jaki jest próg hałasu, a jego przekroczenie powoduje ból głowy, rozkojarzenie, zmęczenie, trudności w skupieniu uwagi, rozdrażnienie i wiele innych szkodliwych naszemu zdrowiu objawów. Elektroniczne ucho, podróżując po salach lekcyjnych i korytarzach pomogłoby nam i naszym nauczycielom w ostrzeganiu nas, że czas na wyciszenie się, że czas na ciszę. Wiemy, że Soundear nie sprawi cudów, ale wierzymy, że jest jednym z widocznych i ważnych znaków ostrzegawczych i elementów, wspierających starania całej społeczności naszej szkoły, by zapewnić optymalne warunki wszystkim, uczniom i nauczycielom do pracy i wypoczynku. Ze swojej strony próbujemy zebrać fundusze. Organizujemy zbiórki surowców wtórnych, loterię fantową, kiermasz obrazów jesiennych, pokaz talentów. Jednak potrzeba nam wsparcia i na takie liczymy od Was, kochani Społecznicy :). Głosujcie zatem na nasz projekt, by stał się ważnym krokiem na drodze profilaktycznych działań ku ochronie zdrowia. My chcemy więcej ciszy, żeby się usłyszeć. Pomóżcie nam przekazać wagę projektu naszym młodszym i starszym kolegom, a także tym, którzy potrzebują tego bardziej niż inni.

Thumb_soundear-3
Thumb_soundear-3