Baner2
"Poznajmy się"
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 108

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Gudowo (woj. zachodniopomorskie)
Zgłaszający
Martyna Tarnowa
Cel projektu
Celem głównym projektu jest integracja dzieci niepełnosprawnych ze społecznością lokalną poprzez wspólny udział w warsztatach rękodzielniczych.
Opis projektu
Gudowo to wieś w gminie Drawsko Pomorskie, w województwie zachodniopomorskim, licząca ok. 600 mieszkańców. W Gudowie znajduje się siedziba naszego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Radość z życia". Stowarzyszenie działa na rzecz dzieci niepełnosprawnych od 2012 r. i jest organem prowadzącym Niepubliczne Przedszkole "Tęczowa Kraina" w Gudowie oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Gudowie.

Planowany projekt zakłada przeprowadzenie warsztatów rękodzielniczych w siedzibie stowarzyszenia. W warsztatach wezmą udział dzieci uczęszczające do placówek prowadzonych przez stowarzyszenie (ok. 60), dzieci z miejscowości Gudowo (ok. 20) oraz ich rodzice. Warsztaty będą prowadzone przez doświadczonego instruktora zajęć rękodzielniczych.
Przewidziane warsztaty będą obejmowały cztery bloki tematyczne tj. zajęcia filcowania (luty), zajęcia decoupage (marzec), zajęcia lepienia z masy solnej (kwiecień), zajęcia wytwarzania mydła (maj). Dzieci będą podzielone na grupy. Każda z grup będzie uczestniczyła w zajęciach z danego bloku tematycznego. W realizacji zajęć zostaną wykorzystane następujące metody pracy z dziećmi: arteterapia, chromoterapia, metoda malowania dziesięcioma palcami R. F. Shaw, metoda Felicji Affolter, pedagogika zabawy, usprawnianie motoryki małej, stymulacja zmysłu dotyku, zapachu, wzroku.

Drugim etapem projektu będą zajęcia z instruktorem zajęć rękodzielniczych wyłącznie dla rodziców - 2 godziny zajęć w miesiącu maju. Zajęcia będą dotyczyły wskazania ciekawych form spędzania czasu z dziećmi. Udział rodziców w projekcie jest zaplanowany także poprzez zbieranie surowców naturalnych tj. kartony, słoiki, gazety, butelki plastikowe, które będą wykorzystane podczas warsztatów rękodzielniczych. Rodzice będą również czynnie uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych w każdym z zaplanowanych bloków tematycznych. Ich obecność przewidziana jest podczas jednych zajęć w każdym miesiącu.

Trzeci etap projektu to ogólnodostępna wystawa prac wykonanych przez dzieci podczas warsztatów rękodzielniczych. Wystawa zostanie zorganizowana w siedzibie stowarzyszenia.

Realizacja projektu przyniesie wiele korzyści dla jego uczestników tj.:
- zwiększenie umiejętności współpracy w grupie,
- rozwój kreatywności i zdolności artystycznych wśród dzieci,
- rozwój koordynacji wzrokowo-motorycznej dzieci,
- integracja społeczna dzieci uczęszczających do OREW i Przedszkola "Tęczowa Kraina" z dziećmi z miejscowości Gudowo,
- integracja w gronie rodziców,
- zwiększenie wiedzy na temat spędzania kreatywnego czasu z dzieckiem.

Thumb_1
Thumb_2 Thumb_3 Thumb_4 Thumb_5