Baner2
Wypożyczalnia longboardów
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 304

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Istebna (woj. śląskie)
Zgłaszający
Dominika Budzan
Cel projektu
Aktywizacja ruchowa i integracja lokalnej społeczności
Opis projektu
Fundacja Równowagi i Odpowiedzialności Społecznej Longboard Kids, której celem jest promowanie aktywnego trybu życia z daleka od telewizora, smartfona czy komputera wprowadza dzieci, młodzież oraz całe rodziny w świat sportów deskowych za pomocą longboardów. Longboard w przeciwieństwie do deskorolki jest dłuższą deską z większymi kółkami, które pozwalają na płynną i stabilną jazdę poza skateparkami. Wygodna pozycja pozwala na przyjemne pokonywanie odległych dystansów niewielkim nakładem wysiłku co sprawia, że na całym świecie longboard szybko staje się modnym, praktycznym i ekologicznym środkiem transportu. Celem Fundacji jest promowanie aktywnego trybu życia i spędzania wolnego czasu całą rodziną. Założyciele swoim przykładem pokazują, że posiadanie dziecka nie wyklucza z aktywności fizycznej, wręcz przeciwnie wspólna pasja do sportu scala rodzinę, lokalną społeczność i pozwala na wspólne spędzanie czasu.
Dzięki działaniom Fundacji w wiejskiej gminie Istebna liczącej niecałe 12 tys. mieszkańców ponad 1tys. dzieci przeszło w szkołach darmową naukę podstaw jazdy na longboardzie. Organizowane są cotygodniowe otwarte spotkania longboardowe podczas, których każdy może spróbować swoich sił i pojeździć wspólnie z innymi. Fundacja organizuje również liczne wyprawy na longboardach po okolicznych ścieżkach, wyjazdy na zawody longboardowe, wymianę pomiędzy dziećmi i młodzieżą jeżdżącą na longboardach z innych miejscowości, animacje na longboardach podczas lokalnych eventów.
Środki pozyskane w tym konkursie pozwolą na uruchomienie ogólnodostępnej wypożyczalni longboardów. Wypożyczalnia zostałaby wyposażona również w sprzęt ochronny jak kaski ,ochraniacze oraz hamulce niezbędne do bezpiecznej i samodzielnej jazdy. Sprzętem urozmaicającym i doskonalącym jazdę byłyby również pachołki, tyczki, balanceboardy, które stworzą możliwość do organizowania wspólnych zabaw i konkurencji. Niestety Fundacja dysponuje ograniczoną ilością sprzętu, który stale wykorzystywany jest w różnego rodzaju zadaniach co uniemożliwia utworzenie stacjonarnej, dostępnej codziennie wypożyczalni. Utworzenie takiego miejsca umożliwi częstsze spotkania osób zainteresowanych nową formą aktywności w czasie odpowiadającym każdemu. Miejsce takie pozwoli również na integrację całej społeczności, angażowanie jej w samodzielne organizowanie spotkań, zawodów. Część środków wykorzystane zostanie na wiosenne otwarcie sezonu longboardowego w formie rodzinnego pikniku połączonego z otwarciem wypożyczalni.

Thumb_2.0
Thumb_2.0-1_min Thumb_2.0-3_min Thumb_2.0-4_min Thumb_2.2-2_min