Baner2
Per aspera ad astra......w Mniszku!
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 213

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Mniszek (woj. kujawsko-pomorskie)
Zgłaszający
Dorota Dembińska
Cel projektu
Integrować - animować-kształtować- zapisywać czystą kartę -zmieniać otaczający nas świat.Zintegrowanie, ożywienie życia kulturalno – społecznego poprzez remont świetlicy i cykl spotkań kształtujacych postawy , rozwijających umiejętności i światopogląd.
Opis projektu
Dawno, dawno temu zanim nastała nasza era w czasach wielkiego rozkwitu Imperium Rzymskiego, gdzie rządził Juliusz Cezar, była sobie mała wioska Galów, w północnej Galii, praktycznie rzut kamieniem od morza, która jako jedyna nie poddała się naporowi rzymskiej armii. Wioska ta wytrwała dzięki magicznemu napojowi, warzonemu przez ich druida Panoramixa. Po wypiciu zyskiwało się nadludzką siłę, co wykorzystywali wojownicy z tejże wioski…Tyle wiemy z opowieści Rene Goscinnego i Alberta Uderzo.
Jest rok 2014, naszej ery, jest sobie mała wioska, też prawie rzut kamieniem, ale od Wisły i też się nie poddajemy chociaż daleko nam do cywilizacji, a na dodatek nie mamy magicznego napoju… Lecz mamy nadludzką siłę w dążeniu do celu, więc per aspera ad astra w Mniszku.
Społeczność, do której skierowany jest projekt, to mieszkańcy wsi: Nowe Marzy i Mniszek, ich liczba to około 260 osób, z czego 40 – to dzieci w wieku szkolnym i 30 nieobjętych obowiązkiem szkolnym, pozostali mieszkańcy to osoby dorosłe. Chcemy za pomocą swojego projektu wyjść też dalej do społeczności mieszkańców Grupy, która jest wsią z nami sąsiadującą. Brakuje wśród społeczeństwa integracji, podejmowania wspólnych działań na rzecz lepszego bytowania w rzeczywistości wiejskiej. W szybkim tempie, w jakim żyjemy – w świecie medialnym, presji telewizji – zapominamy o naturze i tym, co nas otacza, dlatego społeczeństwo należy zaktywizować, pobudzić do działania na rzecz wspólnego dobra. Zakładamy, że poprzez realizację projektu zaspokoimy potrzebę integracji mieszkańców, pobudzimy ich aktywność fizyczną, zaszczepimy nawyki zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia, a także uatrakcyjnimy przestrzeń świetlicy wiejskiej, która stanie się tak pożądanym i brakującym miejscem kulturalno – rekreacyjnym. Posiadamy w swoich zasobach mnóstwo przepięknych terenów, które wspaniale mogą posłużyć rekreacji.
Chcielibyśmy skierować swój projekt do osób starszych i samotnych, często korzystających z pomocy GOPS żyjące bardzo skromnie, które nie mają się do kogo odezwać. Chcielibyśmy zorganizować grupy projektowe, które pomogą tym odbiorcom poprzez wspólne spacery, pogawędki przy herbatce, granie w gry planszowe czy przygotowanie wspólnymi siłami posiłku. Taka pomoc jest niezbędna, gdyż zawsze dobrze mieć z kim porozmawiać, wspólnie spędzić czas. Dzięki temu młodsze pokolenie zasymiluje się ze starszym pokoleniem. Pozwoli to na odkrycie przez dzieci i młodzież innej formy spędzania czasu, na oderwanie od komputera, komórki czy telewizji. Z drugiej strony chcielibyśmy pokazać osobom starszym i samotnym, jakie możliwości dają urządzenia cyfrowe. Chcielibyśmy umożliwić starszemu pokoleniu zrobić swój pierwszy krok w Internecie.
Następną grupą, do której skierowany jest projekt, to rodziny z dziećmi niemające czasu lub możliwości zapewnienia dzieciom różnych form spędzania czasu. Dzieci te rzadko mają wzorce do naśladowania i przewodnika, który by pokazał im, że też mogą coś w życiu osiągnąć. Dlatego że sołectwo nasze jest oddalone od najbliższych miast o 15 km, nie każdy we wsi ma możliwość finansową czy dowozu dzieci na zajęcia dodatkowe, które odbywają się w mieście. Dlatego chcielibyśmy zapewnić zajęcia dodatkowe organizowane w naszej świetlicy wiejskiej, które umożliwią dzieciom i młodzieży na poprawę ścieżki edukacyjnej, dostęp do zajęć artystycznych i kulturowych oraz będą przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i finansowemu. Pozwoli to na zdobycie pewności siebie, wzmocni poczucie własnej wartości. Zajęcia te pozwolą poprawić wyniki w nauce poprzez pomoc w odrabianiu zadań domowych czy przygotowywaniu do sprawdzianów, testów, a także rozwinąć pasje, wzbudzić nowe zainteresowania czy po prostu zająć czas wolny i oderwą dzieci i młodzież od telewizji czy telefonów komórkowych. Zajęcia, które chcielibyśmy organizować w świetlicy, miałyby rozwijać nowe pasje.
Na terenie naszego sołectwa zamieszkują dzieci uczestniczące w teatrzyku „Pstryk”, który działa aktywnie na forum gminy, powiatu i województwa. Dzieci te odniosły sukces zajmując pierwsze miejsce w „Grudziądzkiej Kieszeni Scenicznej” oraz w powiatowym i wojewódzkim „Teatrze Bez Granic”. Często potrzeba wykonania strojów, rekwizytów, czy dowozu jest ogromna i nie ma na to funduszy. Teatrzyk jest wspierany przez rodziców, jednakże nie wszyscy mają możliwości finansowe, aby udzielić pomocy i nie zawsze jest ona wystarczająca. Chcielibyśmy wspomóc teatrzyk „Pstryk” poprzez zakup rekwizytów czy strojów. Teatrzyk działa bardzo aktywnie i niedługo zaczną przygotowania do przedstawienia, które ma być wystawione przed Świętami Bożego Narodzenia.
Nieśmiało marzymy, aby wyremontować pomieszczenie świetlicy wiejskiej w Mniszku, aby nadać jej wnętrzu atrakcyjny wygląd, bowiem dysponujemy jednym pomieszczeniem, ale nie było ono remontowane od kilku lat, jest zawilgocone, nieestetyczne i niefunkcjonalne. Pragniemy stworzyć miejsce, które będzie atrakcyjnym centrum spotkań dla życia społeczności lokalnej, abyśmy mogli działać w komfortowych warunkach
- wyposażyć wnętrze świetlicy w szafy, zabudowę, bowiem nie mamy żadnych mebli , w których moglibyśmy gromadzić materiały biurowe niezbędne do realizacji zajęć świetlicowych, naczyń i pomocy dydaktycznych, których nie mamy gdzie umieszczać.
- zakupić sprzęt nagłaśniający , bowiem organizujemy dla dzieci i całej społeczności przedstawienia teatralne, występy taneczne, pikniki, festyny, konkursy, a nie posiadamy tego rodzaju sprzętu w swoich zasobach.
Drugą płaszczyzną, w której chcielibyśmy wykorzystać Państwa wsparcie to działalność edukacyjna, krzewienie kultury i sztuki, zapobieganie wykluczeniu społecznemu, finansowemu i cyfrowemu społeczeństwa lokalnego poprzez działania wyrównujące szanse i dające nadzieję na godne życie, a także integrować społeczność lokalną poprzez działanie na rzecz dobra wspólnego, spotkania integracyjne, warsztaty, a pomysły na ich tematykę wyszły od naszej młodzieży, która pragnie się rozwijać i integrować. Projekt nie będzie skupiony tylko i wyłącznie na mieszkańcach naszego Sołectwa, ale chcemy działaniami objąć też miejscowość Grupa (kilkadziesiąt dzieci) i dorosłych, a także dzieci z Ośrodka dla Uchodźców w Grupie (około 30 dzieci z Gruzji Czeczenii, Kirgistanu).
Tematyka spotkań to:
zajęcia w świetlicy zaproponowane przez Dominikę Iwicką (gimnazjalistkę)
„Cogito ergo sum”. Spotkania poświęcone psychologii na temat tolerancji, niebezpieczeństw związanych z uzależnieniami, presja „pieniądza” i zdobycia pozycji społecznej, który staje się determinantem życia człowieka. Próba odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego wykorzystujemy tylko 10% potencjału, który drzemie w nas?”. Organizacja seminarium poświęcone powyższym zagadnieniom na płaszczyźnie gminnej.
- „Jestem trzciną na wietrze”– zapoznanie się z wiedzą na temat otaczającego nas wszechświata, zagadnieniami filozofii, spotkanie z Grzegorzem Stypulskim (fizykiem, nauczycielem) – obserwacja gwiazd i zjawisk astronomicznych za pomocą teleskopu, lunet, lornetek.
-„Historia nauczycielką życia” spotkania poświęcone historii regionu, zbieranie informacji o kociewskiej tradycji, zwyczajach, a przede wszystkim o kulinariach, aby w trakcie zajęć w świetlicy systematycznie przygotowywać samodzielnie drobne tradycyjne przekąski, ciasteczka, które będą rozdawać w trakcie wizyt i spotkań mieszkańców społeczności. Dbamy o stare cmentarze menonickie, ewangelickie i miejsca Pamięci na terenie naszej miejscowości- Miejsce Kaźni 10000 Ofiar hitlerowskiego terroru.
„W każdej starości tkwi nadal iskierka młodości” zbieranie wspomnień na spotkaniach świetlicowych od osób starszych, oglądanie zdjęć z młodości – wypożyczenie ich na wystawę, która odbędzie się na zakończenie projektu.
Niczym Mistrz Wincenty Kadłubek…..zbieramy , weryfikujemy , porządkujemy, spisujemy bogatą historię naszej miejscowości i regionu, która sięga XIV wieku. Drukujemy „Kronikę miejscowości dla potomnych” wraz z zebranymi starymi fotografiami. Wykorz
„Zwierzęta – nasi bracia mniejsi”– spotkanie na temat hodowli drobiu i drobnych zwierząt gospodarskich, dzieci i młodzież zaznajamiają się z warunkami życia zwierząt gospodarskich – ewentualnie niosą pomoc psom w gospodarstwach (przygotowują karmę, sprawdzają czy maja wodę, schronienie) - współpraca z animatorami z Kujawsko – Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, Schroniska dla Zwierząt w Węgrowie. Odbędzie się wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego na naszym terenie gdzie hodowane są strusie, króliki, świnki wietnamskie, drób i oryginalne ptactwo, znajdują się stawy rybne. Dla chętnych odbędą się przejażdżki bryczką konną u pobliskiego hodowcy koni.
„Jestem przyjacielem natury, żyję w zgodzie z jej zasadami” – poświęcone sadzeniu, hodowli i uprawie roślin, krzewów i drzew w ogrodach przydomowych, spotkanie z leśniczym z Nadleśnictwa Dąbrowa.
„Dzisiejsza nauka jutrzejsze owoce”- podczas spotkań z dorosłymi mieszkańcami, których udało się zaprosić do przybycia do świetlicy i podzielenia się swoimi zainteresowaniami, uczestnicy projektu dowiedzą się więcej na temat szycia, szydełkowania, robótek ręcznych, papierowej wikliny, quillingu, robienia biżuterii. Sami też będą mogli spróbować swoich sił i przygotują prezenty dla osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych na podstawie zdobytych na zajęciach umiejętności od starszych. W ramach tych działań na warsztatach szyjemy nowe dekoracje okienne do świetlicy wiejskiej, aby uatrakcyjnić jej wygląd , by milej było spędzać w niej czas.
„W zdrowym ciele zdrowy duch” Rozmowy na temat zdrowego odżywiania, aktywnego trybu życia. Zachęcanie do systematycznego wychodzenia „do ludzi”, zapisania się do Koła Gospodyń Wiejskich, uczestnictwo w spacerach nornic –walking. Spotkanie z ratownikiem medycznym i propagowanie zdrowego stylu życia, odżywiania.
Tematyka zaproponowana przez Karolinę Muszczak (gimnazjalistka)
„A ja tańczyć chcę..!” warsztaty taneczne dla starszych i młodszych, nauka tańca nowoczesnego i towarzyskiego. Organizacja imprezy tanecznej łączącej pokolenia-„Bal Karnawałowy łączący pokolenia”
„Qltura- to może nas połączyć” spotkania z dziećmi z Ośrodka dla Uchodźców , poznawanie kultury Kaukazu, wspólne zajęcia artystyczne, plastyczne , poznawanie kultury innych krajów, poznawanie tradycji i historii, kuchni, przełamywanie barier i stereotypów. Pomoc w odnalezieniu „swojego miejsca na ziemi „dzieciom zamieszkującym w Ośrodku Nauka tańców z tamtego regionu, występy artystyczne na płaszczyźnie gminnej.

- „Teatr szkołą życia, a życie sceną i przedstawieniem”
Grupa Teatralna dzieci i młodzieży z świetlicy w Mniszku w trakcie projektu przygotowuje przedstawienie w gwarze kociewskiej, scenki rodzajowe, przedstawia tradycje i obyczaje kociewskie, które przypadają na czas realizacji naszego projektu. Bowiem warto je odnowić, a poniżej przedstawię, jakie daty będziemy obchodzić, Mikołajki, Święta Bożego Narodzenia.
Przedstawienie to zostanie zaprezentowane na spotkaniu dla mieszkańców sołectwa i Gminy Dragacz.
Tematyka zaproponowana przez Mateusza Kowalkowskiego (szóstoklasista)
„Lepsza strona życia emeryta” praca z Emerytami- pomoc w poruszaniu się w internecie, rozwój pasji, hobby, odbywanie wirtualnych podróży, zapoznanie z nowymi rozwiązaniami (bankowość elektroniczna, spotkania na czacie, portale medyczne, prawne, randkowe, komunikacja z rodzina. itp.), uświadamianie o przydatności internetu,
„Kręcioła, wszystko się kręci ,a my razem z nim..” zajęcia poświęcone kodowaniu scratch, robienie animacji , nakręcenie filmiku ukazującego nasze działania podjęte podczas projektu. Przygotowanie prezentacji multimedialnych z tematyki spotkań świetlicowych jako cennych pomocy dydaktycznych , które można później wykorzystać w szkole podstawowej w trakcie zajęć edukacyjnych.
"Spotkania z Pieniążkiem" spotkania i rozmowy o domowym budżecie, finansach, operacjach bankowy z przedstawicielami Banku Spółdzielczego w Dragaczu
Tematyka zaproponowana przez „bliźniaczki” Kinię i Milę Chojnackie(gimnazjalistki)
- „Prezenty zrobione lepsze niż kupione” podczas zajęć świetlicowych dzieci wykorzystują umiejętności nabyte podczas spotkań z starszym pokoleniem , zajmują się wykonywaniem prezentów i ozdób świątecznych . Wykonane rzeczy będą prezentami wręczanymi podczas spotkania przedświątecznego z zaproszonymi gośćmi, a także wykorzystane w konkursie w GOKSiR w Górnej Grupie, Szkole Podstawowej, jarmarkach i kiermaszach świątecznych na Rynku w Świeciu i Grudziądzu.
„Otwieramy drzwi szerszego świata” dzieci i młodzież w nagrodę za aktywne uczestnictwo w projekcie mogą wyjechać na wycieczkę do Torunia lub Bydgoszczy na wydarzenie kulturalne związane z okresem przedświątecznym.
Na realizację tej tematyki przewidujemy spotkania i bloki tematyczne weekendowe.
Projekt przewidziany dla całej społeczności sołectwa Mniszek(Nowe Marzy, Mniszek), a także dzieci z Ośrodka dla Uchodźców, dzieci z Grupy i wszystkich zainteresowanych mieszkańców Gminy Dragacz.







Thumb_10518649_301145660066001_8004791682080541419_n
Thumb_10518649_301145660066001_8004791682080541419_n Thumb_img_8722