Baner2
ALEJĄ MARYLKSIEGO
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 17

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Książenice (woj. mazowieckie)
Zgłaszający
Mariola Gożdzikowska
Cel projektu
Zbudowanie mostu współpracy i wzajemnego zaufania wśród lokalnej społeczności, chcemy by działania te łączyły pokolenia i dawały szanse na odkrycie własnego potencjału. Działania te wpłyną pozytywnie na integrację mieszkańców Książenic i okolic.
Opis projektu
Miesiąc maj oddamy rodzinie i bliskim mieszkającym na osiedlu, przy Al. Marylskiego. Planujemy szereg wspólnych działań poświęconych rodzinie, dziedzinie bliskiej każdemu z nas. W każdą sobotę miesiąca, odbędzie się wydarzenie łączące lokalnych mieszkańców, matki z dziećmi, opiekunów, całe rodziny. Planowane zajęcia będą miały charakter otwarty. Formuła ta pozwoli na swobodne działanie oraz da możliwość uczestnictwa dla każdego, nie zależnie od sytuacji finansowej, co sprzyja integracji i budowaniu więzi.
Wydarzenia odbywać się będą w siedzibie Fundacji Miasto - Ogród Książenic, mieszczącej się przy Alei Maryskiego 7. Każda sobota miesiąca przewiduje wspólne rodzinne spotkanie, w godzinach popołudniowych miedzy 14:00 a 17:00.

I sobota: Pierwsze wydarzenie planujemy jako imprezę towarzyszącą podczas dużego pikniku ekologicznego , który daje szanse na sąsiedzkie spotkanie. Piknik ten jest znany mieszkańcom Książenic i daje szanse na odpowiedni start dla naszego projektu. Całe wydarzenie odbywa isę przy Alei Marylskiego 7.
7 maja – piknik rodzinny:
– rodzinne działania animacyjne, warsztaty – mówiące o ekologii w rodzinie oraz wartości międzypokoleniowej, jaka jest środowisko (ok. 3 stanowiska)
oraz
- sadzenie drzewa seniora (najstarszego mieszkańca Książenic), przy Al. Marylskiego.

II sobota: Działania powiążemy z obchodem dnia rodziny, który przypada na 15 maja.
14 maja – dzień rodziny.:
- opowieść o rodzinie + otwarte warsztaty manualne (rodzinne)
- Poczęstunek „ społeczna kuchnia rodzinna” (każdy przynosi coś od siebie dzielimy na kat. Wege, mięsne etc.)

III sobota: W związku z obchodami dnia matki oraz ojca, chcemy stworzyć możliwość spotkania rodziców z dziećmi podczas wspólnie spędzonego czasu.
21 maja pt.– dzień matki/taty: DZIEŃ RODZICÓW:
- Opowieści o matce ziemi, ojcu.
- warsztaty manualne nawiązujące do rodziców, ok. 2 stanowiska (dla mamy i dla taty)

IV sobota: W związku z dniem dziecka, chcemy przygotować spotkanie dziecięce.
28 maja – dzień dziecka:
- warsztaty otwarte: wspólnie wykonamy swoją osobistą dziecięcą „koleżankę” lub „kolegę” .
- loteria fantowa dla dzieci.

Jestem przekonana, że tego typu działanie będzie okazją do poznania swojego najbliższego otoczenia, rodzin i sąsiadów. Mam nadzieję, że ta inicjatywa stanie się to dobrym początkiem do rozpoczęcia współdziałania i aktywizacji mieszkańców.

Thumb_al.marylskiego
Thumb_2015-01-18-waesztaty-rodzinne-0146