Baner2
Kwiatami Malowane
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 118

Kategoria
Edukacja
Miejsce realizacji
Gliwice (woj. śląskie)
Zgłaszający
Barbara Deja
Cel projektu
Celem projektu "Kwiatami Malowane" jest utworzenie przy budynku Gimnazjum nr 10 w Gliwicach kolekcji roślin ozdobnych w postaci rabaty krzewów oraz bylin, która stanie się zapleczem edukacyjnym do licznie prowadzonych warsztatów elokogicznych.
Opis projektu
Szkoła to miejsce, które przez wiele lat jednoznacznie kojarzone było ze zdobywaniem wiedzy w zatłoczonych klasach i skrzętnie tworzonymi przez nauczyciela notatkami na kredowej tablicy. Jednak idąc naprzeciw wyzwaniom, staramy się stosować coraz nowocześniejsze metody pracy. Drzwi sal lekcyjnych Gimnazjum nr 10 w Gliwicach stopniowo otwierają się, umożliwiając młodzieży dotknięcie świata w praktyce.
W 2014 r., przy współpracy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie założyliśmy przyszkolny Ogród Siedliskowy. Niestety, z powodu niewielkich funduszy udało nam się odtworzyć przy szkole jedynie fragment polskiej łąki kwietnej oraz rozpocząć budowę czyżni i lasu grądowego. W kolejnym roku obszar ogrodu powiększyliśmy o herbarium, które corocznie obfituje w wonne zioła i jednoroczne kwiaty.
Na terenie powstałego ogrodu organizujemy zajęcia z ekologii dla uczniów gliwickich szkół i mieszkańców dzielnicy Zatorze. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ten zielony zakątek powinien zostać rozbudowany i uzupełniony o brakujące siedliska i kolekcje roślin.
Nieustannie staramy się za pośrednictwem działającego w murach naszej szkoły, klubu ekologicznego oraz powstałego przed dwoma laty Stowarzyszenia EkoGim10, organizować konkursy, happeningi w zakresie ochrony środowiska, zbiórki elektroodpadów oraz ich recyklingu, za co zostaliśmy docenieni licznymi nagrodami. Jednak wciąż nasuwa się pytanie „Co jeszcze możemy zrobić dla środowiska i kolejnych pokoleń, łącząc to jednocześnie z misją szkoły jaką jest edukacja?”.
Odpowiedź narodziła się podczas spaceru w zimowej aurze…. Wokół budynku Gimnazjum nr 10 roztacza się ogród, który stanowi cenny zielony zakątek w samym sercu dzielnicy Zatorze w Gliwicach. W projekcie „Kwiatami Malowane” pragniemy na niezagospodarowanym dotychczas skwerze, rozciągającym się z północno-zachodniej strony szkoły wzdłuż placu rekreacyjnego, stworzyć barwną kolekcję ozdobnych krzewów, bylin i jednorocznych kwiatów. Wybrane miejsce obejmuje blisko 120m2 i znajduje się w pobliżu kompleksu boisk, przez co będzie ogólnodostępne. Wśród wybranych do nasadzeń roślin znajdą się takie gatunki, aby utworzyły efekt kwitnącego i nieustannie zmieniającego się zakątka wraz z kolejno nadchodzącymi porami roku. Swoje miejsce znajdą tu między innymi: oczar wirginijski, magnolia, różaneczniki, azalie, pęcherznice, derenie, karłowate odmiany buku, jodły oraz wiele innych atrakcyjnych roślin często spotykanych w ogrodach. Wyznaczone zostaną także miejsca na niewielkie rabaty bylin i kwiatów jednorocznych, których stała pielęgnacja stanie się mamy nadzieję tradycją wśród metod dydaktycznych stosowanych w pobliskiej szkole oraz przyczyni się do powstawania kolejnych takich miejsc w innych placówkach. Co istotne rośliny na rabaty jednoroczne będą mogli wybrać sami uczniowie przez co zgłębią oni wiedzę ogrodnika i poznają tajniki jego pracy.
Po ukończeniu rabata będzie służyła mieszkańcom Gliwic nie tylko urozmaicając szkolny krajobraz, lecz przede wszystkim jako miejsce edukacji ekologicznej w zakresie uprawy roślin, rozpoznawania ich gatunków, funkcjonowania ekosystemu i bioróżnorodności przydomowych ogrodów. We wszystkie prace, począwszy od projektu nasadzeń, poprzez ich wykonanie i dalszą pielęgnację by zachwycały przez wiele lat, zostaną włączeni uczniowie. Adresatem planowanych w kolejnym etapie warsztatów będą grupy gimnazjalne oraz uczniowie innych placówek oświatowych (szkół podstawowych i przedszkoli) z Gliwic, którzy wyrażą chęć uczestniczenia w tego typu zajęciach. Dla indywidualnych spacerowiczów będzie to także miejsce bogate w wiedze, ponieważ wiele wiadomości zamieszczonych zostanie na tabliczkach informacyjnych na poszczególnych rabatach.
Wszystkie nasadzenia wykonane w ramach projektu „Kwiatami Malowane” będą stanowiły barwne wykończenie terenu szkoły, którego funkcja nie ograniczy się tylko do wątków wizualnych, lecz stanie się miejscem szeroko pojętej edukacji. Zależy nam, by podczas organizowanego już w maju festynu móc podziwiać kolejne, jeszcze ciekawsze warsztaty promujące dbałość o środowisko naturalne i wiedzę o ekosystemach.

Thumb_kwiatami_malowane
Thumb_dsc03807