Stworzenie „Żywego muzeum Winnej latorośli” i powrót do tradycji winiarskich. Upowszechnianie wiedzy dotyczącej uprawy winorośli, historii winiarstwa w regionie. Stworzenie nowych, atrakcyjnych form integracji, nauki, kultury i promocji regionu.
Fundacja " Bianca" to organizacja pozarządowa działająca na rzecz rozwoju Gminy Solec nad Wisłą. Ideą przyświecającą założonej Fundacji jest odtworzenie dziedzictwa kulturowego regionu, polskiego winiarstwa, przedstawienie historii regionu Małopolskiego Przełomu Wisły związanej z winiarstwem na terenie, którego się znajdujemy. Prowadzenie działalności oświatowej dotyczącej historii winiarstwa w regionie. Założyciele Fundacji Bianka to ludzie, którzy pragną odkrywać historię regionu, powrócić do tradycji uprawy winorośli, pasjonaci winnej latorośli. Od wielu lat uczestniczyli w szkoleniach, warsztatach dotyczących historii winiarstwa, uprawy winorośli na terenie Polski, produkcji wina zgodnie z zasadami sztuki winiarskiej. Uczestniczyli i organizowali wyjazdy studyjne do różnych regionów w Polsce gdzie początki winiarstwa sięgają IX wieku. Projekt realizowany będzie w gminie Solec nad Wisłą, która należy do regionu Małopolskiego Przełomu Wisły, położonego w środkowo-wschodniej Polsce, rozciągający się na 82 kilometrowym odcinku Zawichost- Puławy. Wspaniałe, charakterystyczne bogactwo przyrody i krajobrazu, w połączeniu z bogatą historią, kulturą i tradycjami regionalnymi stanowi o dużej atrakcyjności. Projekt "Żywe Muzeum Winnej Latorośli -Królewskie Winnice Solca nad Wisłą" realizowany będzie przez okres 4 miesięcy od czerwca do września 2016 roku. Planujemy utworzyć miejsce o nazwie "Żywe Muzeum Winnej Latorośli". Będzie to muzeum nietypowe, ponieważ znajdować się będzie nie w budynku lecz na otwartej przestrzeni, w założonej winnicy przez Fundację. Posadzone do tej pory krzewy winorośli i zbudowany taras widokowy posłużą do celów edukacyjnych. Będzie to muzeum aktywne, twórcze gdzie można zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności. Nasze eksponaty prowadzić będą aktywny żywot, ponieważ to krzewy winorośli. Ludzie pracujący w winnicy, prowadzący warsztaty, prelekcje w pewnym sensie też będą eksponatami. Widzowie i uczestnicy chętnie nam się przyglądają gdy pracujemy w winnicy. Wspólna praca w tym wyjątkowym miejscu przyczyni się do poznawania i przekazywania historii winiarstwa w regionie. Aby zrozumieć proces tworzenia tego szlachetnego trunku trzeba uczestniczyć w jego powstawaniu. Będzie to miejsce otwarte, dostępne dla wszystkich pragnących poznać dziedzictwo kulturowe regionu związane z winiarstwem. Problemem przez nas zdiagnozowanym po przeprowadzonych rozmowach z lokalną społecznością jest zanikające dziedzictwo kulturowe, brak inicjatyw społecznych na rzecz integracji lokalnej społeczności, zanikająca historia w naszym regionie. Tworząc to wyjątkowe miejsce pragniemy powrotu do dawnej wspólnotowości, ocalić zanikającą historię regionu, stworzyć miejsce, które będzie integrować, nauczać w sposób atrakcyjny, innowacyjny.
W ramach projektu odbędzie się cykl 4 warsztatów na winnicy w Żywym Muzeum Winnej Latorośli , piknik winiarski, oraz rozbudowany zostanie taras widokowy.
Organizacja warsztatów:
W ramach tego działania zorganizowane zostaną 4 warsztaty w Żywym Muzeum Winnej Latorośli. Dotyczyć będą uprawy winorośli i winiarstwa, marki lokalnej, wartości miejsca oraz regionu. Spowoduje to odkrywanie i poszukiwanie sposobów wykorzystania unikatowych wartości miejsca, bazując na zasobach naturalnych, środowiska przyrodniczego i kulturowego, tradycji oraz wiedzy i kreatywności uczestników. Poprzez pokazanie potrzeb lokalnej społeczności, uczestnicy odkryją wyjątkowe cechy regionu, które można wykorzystać do rozwoju lokalnego dzięki aktywności i przedsiębiorczości mieszkańców.
Organizacja pikniku winiarskiego:
W ramach tego działania w Żywym Muzeum Winnej Latorośli zorganizowany zostanie piknik winiarski. Uczestnicy Projektu-lokalna społeczność wymieniać będą się doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi winiarstwa i uprawy winorośli. Wspólnie przygotują potrawy lokalne . Dla wszystkich przybyłych gości zapewniony będzie poczęstunek.
Rozbudowa tarasu widokowego:
Na terenie Żywego Muzeum Winnej Latorośli znajduje się taras widokowy. W ramach tego działania chcemy go rozbudować abyśmy mogli przyjmować więcej osób zainteresowanych uczestnictwem w warsztatach, podziwiać jeszcze piękniejsze nadwiślańskie krajobrazy. Na tarasie prowadzone są szkolenia teoretyczne.
Uczestnikami projektu będzie zrekrutowana grupa 15 osób z terenu gminy Solec nad Wisłą , która uczestniczyć będzie w organizowanych warsztatach i prelekcjach w Żywym Muzeum Winnej Latorośli. W pielęgnacji tradycji uprawy winorośli i organizowaniu pikniku winiarskiego uczestniczyć będzie lokalna społeczność około 150- 200 osób. Lokalna społeczność w ramach wolontariatu pomoże przy rozbudowie tarasu widokowego. Po zakończeniu projektu przewidujemy, że odwiedzać Żywe Muzeum Winnej Latorośli będzie około 500- 700 osób rocznie. Po zakończeniu projektu funkcjonowanie Żywego Muzeum Winnej Latorośli finansowane będzie ze środków grantowych oraz fundatorów.
Podjęte działania będą propagować odrodzenie winiarstwa w naszym regionie i w kraju, zachowanie i rozwijanie tradycji winiarskich oraz dziedzictwa kulturowego związanego z winiarstwem. To także promocja dla gminy, a enoturystyka (turystyka winiarska) szansą dla mieszkańców, którzy uczestnicząc w warsztatach, pikniku otworzą się na nowe pomysły, staną przed nowymi wyzwaniami, spojrzą na swoją "Małą Ojczyznę" jako miejsce wyjątkowe, które wspólnie kreują tworząc nową historię.