Jesteśmy nieformalną grupą „SZYDEŁKOWE FANABERIE” skupiającą osoby z Lubonia, których pasją jest szydełkowanie oraz robienie na drutach. Zapoczątkowałyśmy swą działalność z dniem 1 grudnia 2015r. i głównym naszym celem jest integracja społeczności lokalnej przez podejmowanie inicjatyw artystycznych oraz akcji społecznych mających na celu ożywienie Miasta Lubonia za pomocą włóczki. Chcemy pokazać, że wspólne szydełkowanie może być wspaniałą zabawą oraz frajdą dla dzieciaków i młodzieży oraz ciekawą pasją, terapią i sposobem na spędzanie wolnego czasu dla osób starszych. Aktualnie nasza grupa liczy siedem osób i cały czas jest otwarta na przyjęcie nowych pasjonatek szydełkowania, które są chętne do działań społecznych, rozwijania swoich umiejętności rękodzielniczych i zarażania pasją innych.
Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Luboń udało nam się zrealizować dwa szydełkowe projekty:
• Przed Mikołajkami ulice naszego miasta zostały udekorowane sześćdziesięcioma szydełkowanymi czapeczkami.
• Przed świętami Bożego Narodzenia pracami na szydełku ozdobiona została Ławeczka bł. Edmunda Bojanowskiego.
Aktualnie współpracujemy z Domem Dziennego Pobytu „SENIOR – WIGOR” w Luboniu oraz miejscowym Gimnazjum prowadząc warsztaty z szydełkowania dla osób starszych i młodzieży. Prace wykonane przez mieszkańców na warsztatach są ozdobą Domu „SENIOR – WIGOR” oraz stanowią element naszego nowego projektu „niespodzianki”, który jest prawie na ukończeniu i już niebawem zostanie zaprezentowany mieszkańcom i gościom Lubonia.
Zachęcamy do głosowania na nasz projekt. Wasze głosy pomogą nam zrealizować szydełkowe marzenia i fanaberie. Wygrana w Konkursie SPOŁECZNIKA pozwoli nam organizować spotkania, plenery, warsztaty, które ożywią naszą okolicę i zintegrują mieszkańców przez wspólne szydełkowanie. Nasze miasto ciągle się rozwija, powstają nowe osiedla i przybywa nam nowych mieszkańców. Nie chcemy aby adres zamieszkania kojarzył się wyłącznie z miejscem do spania. Poprzez nasze działania chcemy obudzić „sypialnię Poznania”. Bombardowanie włóczką przestrzeni miejskiej daje każdemu możliwość wpływu na ubarwienie szarej rzeczywistości.
Wspólne szydełkowanie na skwerach, w parkach, sadach,
w kawiarniach, przy blasku kolorowych lampionów, z puchatymi poduchami, magią włóczkowych barw, wśród dzierganych zabawek, będzie zachętą do wyjścia z domu, do wspólnego działania i wymiany doświadczeń. Możemy się lepiej poznać, poplotkować i dziergać, dziergać, dziergać...
Pomóżcie nam pokolorować Luboń włóczką i połączyć pokolenia „szydełkiem”.